Nákup domácí tiskárny: Laserová, nebo inkoustová?

Každý z nás potřebuje doma občas nebo pravidelně tisknout dokumenty, případně fotografie. Bez domácí tiskárny se zkrátka a jednoduše neobejdeme. Pořídit si ji není dnes nic složitého. Vždyť na trhu se nachází až neuvěřitelné množství nejrůznějších modelů. Vy ale pochopitelně nechcete investovat do něčeho, co nabídne drahý tisk a brzy se to pokazí. Ano, dokonce i takové modely tiskáren na trhu existují. Právě z toho důvodu se vyplatí popřemýšlet hlavně o tom, jestli si pořídíte tiskárnu laserovou, nebo inkoustovou. My vám v následujících řádcích poradíme.

Laserová, nebo inkoustová?

Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo uvažuje o pořízení nové tiskárny. Obě dvě technologie tisku jsou zcela specifické a nabízejí jak výhody, tak i nevýhody. Popravdě řečeno, většinu prací zvládnete jak na laserové, tak i na inkoustové tiskárně, nicméně k různým úkonům se vyplatí zvolit tu či onu, aby byl provoz ve finále ekonomičtější a kvalita tisku vyšší. K jakým úkonům se tedy vyplatí laserová tiskárna a k jakým inkoustová?

Na fotografie se vyplatí inkoustová

Potřebujete tisknout fotografie. Optimální pro vás bude inkoustová. Právě ona totiž nabídne velmi pestré portfolio barev, díky nimž bude tisk mnohem efektivnější. Fotografie budou naprosto věrohodné, a to především při tisku na speciální fotografický papír.

U inkoustových tiskáren je zapotřebí počítat s poměrně rychlým začátkem tisku. Není zapotřebí žádná dlouhá příprava. Samotná rychlost tisku ale není nijak vysoká. „Pro domácí potřeby vám vystačí, nicméně při větší potřebě tisku dokumentů je lepší jít do laserové tiskárny. „

Rady pro vás přinesl TonerPartner.cz – eshop s tonery.

Laserové tiskárny pro tisk dokumentů

Pokud potřebujete co možná nejlevnější tisk, pak se nebojte sáhnout po laserové tiskárně. Ta je sice z hlediska pořizovacích nákladů dražší, nicméně tisk větší porce dokumentů je logicky levnější.

Zjistíte to i v případě, že navštívíte eshop s tonery. Náplně do těchto tiskáren jsou z hlediska ekonomiky tisku poměrně levné.

Pozor na cenu tiskárny

I ta je nesmírně důležitá. Tendence nakupovat nejlevnější zboží je mezi veřejností poměrně vysoká. Obecně je třeba říct, že nákupem levnější tiskárny rozhodně neušetříte. Její provoz totiž bývá zpravidla poměrně nákladný.

Zvažte také cenu náplně. Jak cartridge, tak i tonery mohou být v případě některých zařízení neskutečně drahé.

Náklady na provoz tiskárny si lze spočítat

Vcelku jednoduchá záležitost. Když se podíváte pozorně na obal toneru nebo cartridge, zjistíte, že tady najdete počet standardizovaných stran, jež by měly být vytisknuty. Pokrytí při tisku by mělo být 15%. Cenu náplně do tiskárny jednoduše vydělíte právě počtem stran, které by tiskárna měla zvládnout. Rychle tak zjistíte konkrétní výši nákladů na tisk.   

Tip: myslete také na ekologickou likvidaci náplní.

Rychlost tisku se liší dle modelu tiskárny

Jak zjistíte rychlost tisku? Udává se v počtu stran, které dokáže tiskárna vyprodukovat za jednu minutu. Jedná se o zkratku PPM, tedy pages per minute.

Rychlost tisku se odvíjí od spousty faktorů. Záleží logicky také na složitosti tištěných materiálů. Je více než jasné, že když tisknete fotografie, bude proces mnohem pomalejší, než by tomu bylo v případě tisku dokumentů. I u těch záleží na tom, kolik textu na straně bude.

Zapomenout nelze ani na připojení tiskárny. To může být různé. Tradičně se jedná o připojení prostřednictvím USB kabelu, případně bezdrátové řešení.

V druhém případě se může jednat o pomalejší chod. Bezdrátové připojení bývá realizováno přes Wi-fi, jež může být pomalejší, případně přes rozhraní Bluetooth. Tisknout lze v těchto případech tradičně také z mobilního telefonu.    

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo