Hledej
Hledej

Klidný a nerušený spánek? Upravte si postel podle Feng Shui

Vneste do vaší ložnice harmonii a ničím nerušený spánek pomocí zásad tradičního čínského učení Feng Shui. To považuje ložnici za jednu z nejdůležitějších místností domu. A není divu, vždyť zde strávíte až tři čtvrtiny celého života. Jak snadno a bez nákladné rekonstrukce upravit ložnici dle zásad Feng Shui?

Jak vybrat postel podle Feng Shui

Pokud se rozhodnete uplatnit v ložnici principy Feng Shui, nemusí to nutně znamenat, že vás čeká nákladná rekonstrukce celé místnosti. Ačkoliv je samozřejmě nejlepší, když každá sebemenší součást pokoje ctí zásady Feng Shui, novou energii ucítíte i změnou jediného nábytku. Kterého? No přece toho nejdůležitějšího – vaší postele.  

Jak taková správná postel podle Feng Shui vypadá? Kde by správně měla být umístěná? A jak mají s pravidly Feng Shui souznět matrace či lůžkoviny?

Vybírejte pevný a kvalitní rám

Základním požadavkem na postel by měl být kvalitní a robustní rám s pevným čelem, který zajistí pocit jistoty a ochrany. Vybírejte zejména postele z přírodních materiálů, jako je například masivní dřevo.

Při výběru postele podle Feng Shui nezapomínejte, že záleží i na tom, kdo ji vytvořil. Postel musí být výtvorem někoho, kdo byl za svou práci náležitě oceněn, a to nejen finančně. Vybírejte proto výrobce velmi pečlivě a zvažte například ručně vyráběné postele na míru, například značku Le Chomat s rodinnou tradicí řemesla i lásky k tvorbě.

Obrázek: Každá postel Le Chomat je vyrobena pouze na zakázku a vždy ručně. Zdroj: lechomat.com

Barva postele podle Feng Shui

A jakou zvolit barvu postele podle Feng Shui? Držte se převážně u zemitých, tlumených tónů, které vás budou uklidňovat. Pocit klidu a svěžesti přinese do ložnice také modrá či černá barva. Naopak se vyhněte ohnivým barvám, jako jsou červená, oranžová, sytě žlutá či růžová, které produkují velkou energii, a mohly by vám tak způsobit nespavost.

Obrázek: Barva postele by měla být dle Feng Shui tlumených tónů. Zdroj: materasso.cz

Zapomeňte na úložný prostor

Ačkoliv se může zdát prostor pod postelí ideální ke skrytí nejrůznějších věcí, jako jsou krabice, nářadí, sezónní oblečení či lůžkoviny, dle zásad Feng Shui se to nedoporučuje. Volte raději postel bez úložného prostoru, která umožní cirkulaci energie kolem celého vašeho těla. Naopak se vyhýbejte nízké posteli a posteli s poličkami a různými přihrádkami.

Obrázek: Díky volnému prostoru pod postelí bude energie při spánku cirkulovat kolem celého vašeho těla. Zdroj: materasso.cz

Dopřejte si správnou velikost

Pokud to prostor dovoluje, na rozměrech postele nikdy nešetřete. Během spánku se každý člověk přirozeně pohybuje a otáčí, statistiky uvádí, že až šedesátkrát, proto byste si měli vytvořit dostatek prostoru na tento pohyb. Ideální délka postele je vaše výška plus 25 centimetrů, ideální šířka minimálně 100 centimetrů u jednolůžek a 160 centimetrů u dvoulůžek.

Velmi důležitá je také výška postele. Obecně se doporučuje cca 50 až 60 centimetrů včetně matrace, přičemž čím výš jste od země, tím kvalitnější vzduch v noci dýcháte. Navíc dle Feng Shui vyšší volný prostor pod postelí umožňuje snazší proudění čchi (energie) při spánku.

Myslete také na kvalitní matraci a lůžkoviny

A co říká učení Feng Shui o matracích a lůžkovinách? I v této oblasti se držte přírodních materiálů a poctivých výrobků. Přírodní matrace a lůžkoviny z přírodních materiálů vám pomohou dosáhnout klidného, pohodlného a ničím nerušeného spánku. Zaměřte se zejména na přírodní pěny s antibakteriálními funkcemi, materiály s vrstvami kokosu, s bavlnou či vetkaným hedvábím.

Také ložní prádlo volte přírodní, například bavlněné, a v tlumených, zemitých odstínech. Vyhněte se světlým, výrazným a zářivým barvám, které podporují spíše aktivitu než klidný spánek.

Obrázek: Při výběru matrace upřednostněte přírodní materiály. Zdroj: materasso.cz

Umístěte postel podle Feng Shui

Kromě samotného výběru postele je zcela zásadní, jak ji v ložnici umístíte. A to bývá dle odborníků častý problém. „Velmi škodlivá je například tzv. pozice mrtvoly, která může zkrátit život až o 7 let. Při této poloze vám míří nohy postele přímo proti dveřím,“ říká interiérová designérka Lenka Švachová v rozhovoru pro magazín vyspise.cz.

A právě poloha dveří a oken je pro správnou orientaci postele podle Feng Shui zcela zásadní. A proč zrovna dveře a okna? Důvodem je silná energie, která zde aktivně proudí a kvůli níž by vás čekaly jen dlouhé probdělé noci.

Polohu postele byste podle Feng Shui měli přizpůsobit také světovým stranám, přičemž nejlepší je orientace na sever, východ, západ a jihovýchod. Naopak za nejhorší umístění postele se uvádí směřování na severovýchod a jih, kde je příliš ostrá energie, která může způsobovat noční můry.

Postel by měla být vždy snadno přístupná z obou stran, v opačném případě dochází k omezování proudění energie. Vyvarujte se proto přiražení postele k jedné stěně, případně zatarasování průchodu dekoracemi, lampami apod.

Obrázek: Nesprávné umístění postele je velmi častou chybou. Zdroj: ketyban.cz

Prostor nad hlavou nechte prázdný

Stejně tak nic neumisťujte přímo nad hlavu. Prostor nad postelí by měl být zcela prázdný a bez polic, zrcadel či jiných dekorací. Jednak tím opět umožníte lepší cirkulaci energie, jednak oprostíte vaše podvědomí od strachu z potenciálního rizika, které tyto předměty představují.

Naše další články na téma Feng Shui

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu