Klasická versus vestavěná šatní skříň. Která z nich vám poskytne více místa na vaše oblečení?

Šatní skříň je důležitým kusem nábytku, který nesmí chybět v žádném bytě ani domě. Kam jinam byste uložili všechno své oblečení, pokud nemáte k dispozici šatnu? Která skříň poskytne více úložného prostoru, klasická, nebo vestavěná? A která lépe využije prostor, který doma máte?

Výhodou klasických skříní je mobilita

Pokud vybíráte klasickou samostatně stojící šatní skříň, musíte si předem promyslet, kolik prostoru máte k dispozici, a podle toho pak hledat skříň, která se tam vejde. Většinou však zbyde nějaké místo volné a nevyužité, ať už u stropu nebo mezi bokem skříně a stěnou. Právě tyto centimetry nevyužitého prostoru vám nakonec mohou chybět, a to především v malém bytě. Ve starých bytech navíc bývají křivé zdi či výklenky, a tím využití prostoru dále klesá. V podnájmu vám však nezbyde nic jiného, než se s tím popasovat, protože nikdy nevíte, jestli se nebudete muset stěhovat.

Výhodou klasických skříní je, že je poměrně snadno přestěhujete do jiné místnosti nebo do úplně jiného bytu či domu. Navíc je zvládnete smontovat i sami a bez vrtání do zdí. Jen u křivých podlah a vysokých skříní je budete muset pár šrouby připevnit ke zdi kvůli bezpečnosti. U některých sériově vyráběných skříní si můžete zvolit dekor dveří, způsob jejich otevírání i vnitřní uspořádání skříně včetně nejrůznějších šatních doplňků stejně jako u vestavěných skříní. Pokud chcete mít stoprocentně sladěnou ložnici nebo pokoj, můžete si koupit ložnicovou sestavu nábytku, jejíž součástí bývá i šatní skříň.

Vestavěné skříně lépe využijí prostor

Díky vestavěné skříni využijete efektivněji prostor, který máte k dispozici, a to nejen v ložnici, ale třeba i na chodbě. Přijede k vám totiž odborník, který prostor zaměří a jemu „na míru“ vyrobí skříň. Navíc si sami určíte, jaké materiály budou k výrobě použity a jaké vnitřní uspořádání bude skříň mít. Rozhodnete také o designu (tvaru, barvě i dekoru) a zvolíte si počet polic, zásuvek, šatních tyčí a dalších vnitřních doplňků včetně jejich přesného rozmístění. Vestavěná šatní skříň splyne s prostorem, díky čemuž pak místnost nevypadá přeplněně a stísněně.

Vestavěné skříně můžete nechat vyrobit i do atypických místností (třeba do podkroví) a můžete je vestavět i do různých výklenků. Nevýhodou těchto skříní je, že jsou pevně spojené se stropem a podlahou a není možné je přemístit ani přestěhovat na novou adresu. K montáži navíc potřebujete odborníka. Počítejte také s tím, že za vestavěnou skříň zaplatíte o něco více než za skříň klasickou. Pokud si ale cenu přepočtete na objem využitého prostoru, tak se cena vestavěných a klasických skříní srovná.

Máte raději klasické, nebo vestavěné skříně? Pište do komentáře pod článkem.

      Obydlíčko
      Logo