Víme, jakou kávu vaří kávovar DeLonghi DEDICA EC 685.W

Pokukujete po malém, variabilním, ale dobrém kávovaru, který byste užili doma či v kanceláři. Už nějakou dobu se rozhodujete, zda obětovat několik tisíc proto, abyste si mohli uvařit opravdu dobré espresso. A jestliže jste se již rozhodli, že kávovar chcete, váháte, který z té velké nabídky vybrat. My jsme vyzkoušeli super malý a super variabilní pákový kávovar od DeLonghi, který se díky své šířce necelých 15 centimetrů musí prostě vejít všude. A jak si ho užíváme?

Balení

Když si objednáte Kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.W, přijde vám poměrně velká tmavě modrá a bytelná papírová krabice s fotkou kávovaru na přebalu. A v krabici toho bude hodně. Samozřejmě kávovar. K němu páka, odměrka na kávu s pěchovadlem na druhém konci. A také tři filtry:

 • filtr na jednu kávu
 • filtr na dvě kávy
 • filtr na papírové E.S.E. pody

Dále tu najdete jednu flaštičku s odvápňovacím přípravkem. A ještě návod na použití. Je napsaný velmi podrobně, přeložený do češtiny je srozumitelně.

Příjemně malé rozměry – i do té nejmenší kuchyně či kanceláře

Kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.W bílé je jednou ze čtyř barevných variant, které u nás deLonghi nabízí. Takže kávovar můžete mít ještě ve stříbrné, černé anebo červené barvě. Pokud potřebujete šetřit místem, oceníte zejména jeho miniaturní provedení. Posuďte sami:

 • rozměry (v x š x h): 30,5 x 14,9 x 33 cm
 • hmotnost: 4 kg
Kávovar nezabere o moc víc místa než rychlovárná konvice

Jde tedy opravdu o úzký přístroj, který zapasujete prostě kamkoliv, kam jste schopní dovést elektřinu. Nic jiného kávovar totiž nepotřebuje. Vodu plníte do zásobníku ručně, použitou kávu vyklepnete z páky přímo do koše nebo lépe do odpadu určeného na kompostování.

Ale pozor, ani malé rozměry neubraly kávovaru na jeho výkonu. Kávu vám protlačí pomocí 15 barů, což je pro přípravu kvalitního domácího espresa přesně to, co potřebujete.

Ovládání obstarají čtyři ovládací prvky

Ovládání kávovaru je snadné, i když ze začátku je nutné trochu pochopit logiku výrobce. Ale až ji pochopíte a proběhne takové to: „Ahááá!“, tak už je to brnkačka. Kávovar se ovládá pomocí čtyř základních knoflíků, z toho jsou tři tlačítka a jedna páčka. Když tedy nepočítáme základní tlačítko zapínání a vypínaní.

V přední části kávovaru jsou tři tlačítka, jedno se symbolem jednoho šálku, další se symbolem dvou šálků a třetí se symbolem páry. Na pravé straně je pak páčka pro přepnutí vody do trysky na horkou vodu a páru. Na samotné trysce se pak nastavuje, zda chcete horkou vodu anebo páru pro šlehání mléka.

Veškeré programování kávovaru probíhá pomocí kombinací tlačítek na přední straně kávovaru, která jsou podsvícená, takže dokáží buď trvale svítit nebo blikat anebo zcela zhasnout. V návodu je programování velmi jednoduše a výstižně popsáno, takže to jde zvládnout levou zadní. A hlavně: kdykoliv se dá cokoliv přenastavit.

 

Vybavení kávovaru – chybí mletí a šlehání

Kávovar je, vzhledem ke svým malým rozměrům, ochuzen o dva prvky příslušenství, které uživatelé někdy od kávovaru také požadují. Jedná se o integrované mletí kávy a automatické šlehání mléka. Je logické, že něco takového se sem prostě nevejde.

Nicméně když si popovídáte s někým, kdo se v kávě opravdu vyzná, integrovaný mlýnek na kávu vám vymluví. Důvodů je několik, ale základní hledejte ve fyzice a v chemii. Do zásobníku v kávovaru, který má integrovaný mlýnek, nasypete kávu. Káva je tučná. Vnitřek kávovaru se ohřívá od bojleru (a když šleháte mléko, musí se bojler nahřát opravdu hodně). A co dělá tuk v dlouhodobě trvajícím teple? Ano, postupně žlukne. A tím si kávu v zásobníku dost znehodnocujete.

U elektrických mlýnků, které obsahují ocelové kameny či nože navíc může docházet při mletí kávy k přepálení – zejména když jí melete více – připravujete více káv po sobě. Takže s integrovanými mlýnky si nakonec můžete způsobit více škody než užitku. Pojďme ale k tomu, co kávovar má.

Nej cena na Heuréce Kup na Alza.cz

Ostatní parametry jsou na dobré úrovni pro domácí použití

Začněme vodou. Zásobník na vodu má objem 1 litr a lze do něj dolévat vodu i bez vyndání samotného zásobníku. V zájmu hygieny je pak dobré zásobník jednou za čas vyndat a vymýt jej pod tekoucí vodou. Do myčky rozhodně nepatří.

Vyndávání a zpětné nasazování zásobníku je snadné, jde pouze o jednoduchý tah nahoru nebo zasunutí směrem dolů, dokud zásobník nezacvakne do ventilů.

Na kávovaru nechybí ani nahřívací plocha pro hrníčky. Tady je ale nutné zmínit, že teplem příliš neoplývá. Pokud chcete mít šálek před přípravou kávy horký (což je v zájmu výsledné chuti kávy), je lepší do něj napustit horkou vodu z kávovaru, nechat šálek prohřát, vodu vylít a pak teprve si do horkého šálku nechat připravit kávu.

Parní tlak je 15 barů a díky trysce na šlehání mléka si vytvoříte hustou mléčnou pěnu.  Jen to musíte udělat ručně a použít k tomu opravdu studené mléko – umístění mléka ve dveřích chladničky nestačí, dejte jej do nejnižší police. Pak je pěna z mléka dokonalá.

Jednu nebo dvě kávy? Nebo café latte?

Kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685 je vyroben tak, abyste mohli připravovat dva šálky kávy najednou. Jenže vzhledem k malé šířce kávovaru musíte šálky postavit mírně šikmo anebo zvolit užší šálky. Co se výšky šálků týká, tady se nijak trápit nemusíte, kávovar má snímatelnou odkapávací plochu a je vybaven i pro vysoké pohárky, do kterých si připravujete café latte. Vždy nejdříve připravte všechny kávy, pak teprve šlehejte mléko.

V příslušenství jsou filtry do páky ve třech provedeních – na jednu kávu, na dvě kávy a pro přípravu kávy z E.S.E. podů. Filtry jsou celkem snadno vyjímatelné, i se dají dobře zacvaknout, jen to chce trochu grif. Páka je z pevného materiálu, takže není třeba se bát proti ní při nasazování filtru víc zatlačit.

Filtry z páky je potřeba občas vyjmout, rozdělat (jsou ze dvou kusů) a vymýt, případně vypíchnout zrníčko z nesprávně umleté kávy, které se dostane dospod filtru. Káva na espreso musí být namletá více nahrubo. Očistit jednou za čas musíte i sprchu bojleru, ale to platí pro všechny pákové kávovary.

Funkce kávovaru

Kávovar (vedle samotné přípravy kávy) zvládne nahřívat šálky (i když jen minimálně), vydat horkou vodu, vydat páru (našlehat mléko), odvápnit se, pročistit se, sám se vypnout. Je neskutečně variabilně programovatelný.

Co velmi oceňujeme, je i hlídání teploty vody v bojleru po šlehání mléka. Aby šlo mléko našlehat, je nutné do něj vpustit opravdu vřelou páru. Jenže tím se bojler příliš zahřeje, a pokud byste hned připravovali další kávu, nebyla by dobrá. Voda by ji nevhodně přepařila. Kávovar na tuto skutečnost upozorní blikáním ovládacích tlačítek.

Když se zaměříme na připravovanou kávu, tak vězte, že z kávovaru získáte vynikající espresso s hustou a světlou pěnou. Pokud jste s kávovarem začátečníci, nemusí se vám hned z počátku dařit. Velkou roli v přípravě kávy totiž hraje to, jak přichystáte kávu do páky.

Když kávy dáte méně nebo málo upěchujete, voda kávou projde rychle a výsledkem je slabá káva bez pěny nebo jen s minimem pěny. Když to naopak s množstvím a pěchováním přeženete, je káva velmi silná, může mít i protivnou chuť a pěna je tmavá.

Káva do jedné minuty

Příkon kávovaru je 1350 W, díky čemuž je bojler nahřátý během 40 vteřin. Takže když máte naplněnou páku a děláte jedno malé espreso, od zapnutí kávovaru je káva hotová do minuty. Opravdu.

Kávovar umí automatický stand-by i úplné vypnutí

Na kávovaru nechybí hlavní vypínač, což ocení každý, komu záleží na spotřebě elektřiny. Vypínač je z boční strany a přístup k němu je snadný. Kávovar však vypínat nemusíte, může zůstat v režimu stany-by, ve kterém bere jen minimum elektřiny a ve kterém je připraven na použití po stisknutí kteréhokoliv tlačítka.

Také si tu můžete nastavit, jak dlouho má kávovar zůstat zapnutý, tedy kdy se do stand-by přepnout. Na výběr máte 9 minut, 30 minut anebo 3 hodiny. Programujete pomocí tlačítek na jeden šálek, dva šálky a páru – tak jako i ostatní programování. Ale o tom později.

Nastavíte si přesně to, co chcete

Už jsme zmínili, že kávovar je neskutečně programovatelný. Nastavíte si:

 • teplotu kávy – nízká, střední vysoká
 • tvrdost vody – měkká, středná, tvrdá
 • množství kávy v šálku – jakékoliv množství, záleží na tom, jak dlouho při programování držíte stisknuté tlačítko
 • automatické vypnutí – po 9, 30 nebo 180 minutách
 • sílu kávy – podle napěchování filtru páky

Variabilita je opravdu ohromná. A pokud nepatříte k milovníkům malého množství espresa v hrníčku, můžete si prostě kávovar naprogramovat třeba na polovinu šálku. Pokud by výsledná káva byla slabá, použijete v páce filtr pro dvě kávy. Ale pozor, z toho už budete mít mžitky před očima…

Nechybí program pro odvápnění

Ne všude je voda měkká, proto i kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.W má program pro odvápnění. Odvápňovací prostředek většinou dostanete s kávovarem. Další je pak nutné si dokoupit. Že je kávovar zanesen usazeninami z vody, vám prozradí sám tak, že tlačítko se symbolem páry se rozsvítí oranžově.

Samotné odvápnění je snadné – stačí dát odvápňovací prostředek do nádržky na vodu a přidat k němu (podle návodu) půl litru vody. Pod kávovar si dáte misku na protékající vodu s odvápňovačem (o objemu cca 1 litru). A zapnete kávovar. Až se nahřeje, podržíte asi na 10 vteřin tlačítko se symbolem páry (doku ostatní tlačítka nepřestanou blikat). Pak přepnete páčku do polohy k výdeji páry a znovu zmáčknete tlačítko páry. A teď už přístroj s přestávkami pracuje sám, nechá odvápnění vždy chvilku působit a vypláchne nečistoty ven. Cyklů je do vyprázdnění nádržky na vodu několik.

Postřehy z používání

Zapnu kávovar, naplním filtr kávou a upěchuju, připevním páku ke kávovaru, položím pod ni šálek a zmáčknu tlačítko. Za minutu mám hotovo, bez komplikací. Přesně takovou kávu, jakou jsem si dopředu naprogramovala. Pak jen sundám páku, vyklepnu lógr a vypláchnu filtr. Hotovo, zameteno. Když jsem si dělala mléko, omyju trysky.

Manžel má rád kávy více a spíše slabší, tak si naprogramoval druhé tlačítko na větší objem kávy. Do filtru pěchuje o něco méně. Po vícerém použití otřeme odkapávací plochu a také sprchu bojleru (místo, kam se nasazuje páka s kávou).

Odkapávací tácek se dá velmi snadno vyndat a vyčistit. Je vybaven plovákem, abyste poznali, že je v něm už dost vody a je nutné ji vylít. Tohle jsme zatím ale dělat nemuseli, běžně kávovar totiž neodkapává.

V lednici máme lahev s mlékem až zcela dole, takže mléko se daří ušlehat vždy dobře. Jen je potřeba si dát pozor na případnou vodu v okruhu, takže nejdříve pustíme trysku s párou (a s nastavením na páru) jen do prázdného hrníčku. Pak teprve dáme hrníček s mlékem a necháme cca 15 – 20 vteřin napěňovat. Pěna je jemná a hutná.

Následné čištění trysky je snadné, stačí jen pootočit a sundat svrchní trysku, pak tahem sundat i tu vnitřní, obě dostatečně propláchnout. Manipulace s nimi je snadná i při nasazování. Tryska je navíc otočná, takže pod ni umístíte nádobku různých velikostí a tvarů.

Vzhledem k šířce pouhých 15 centimetrů se někdy stane, že při upevňování páky se kávovar může naklonit. S tím je nutné předem počítat a volnou rukou ho prostě držet. Zklamání trochu přišlo poté, co se odkapávací plocha poškrábala jen tím, že jsme na ni pokládali keramické a porcelánové hrníčky. To je ale jediné zklamání, které se zatím našlo (nahřívání hrníčků totiž nevyžadujeme a dvě kávy najednou také nepřipravujeme). Navíc jde jen o drobnost na vzhledu. Na chuti kávy to nic nemění.

Video

Hodnocení

Nej cena na Heuréce Kup na Alza.cz

9 Total Score
Kávovar Espresso DeLonghi DEDICA EC 685.W bílé

Takové to domácí vaření kávy - to je přesně doména tohoto kávovaru od DeLonghi. Je malý, lehký, ale výkonný. Kávu připraví rychle, od úplného vypnutí do hotové kávy to trvá ani ne minutu. Ušetří vám elektřinu, protože se umí automaticky přepnout do stand-by. Ovládání je snadné a kávovar je velmi flexibilní – naprogramujete si na něm přesně to, co potřebujete. Používat můžete i vyšší hrnečky, odkapávací plocha je vyndavatelná (má dvě patra). Mléko vyšlehá do pevné a jemné pěny. Jediné, co nezvládne, je kávu namlít. A ohřát hrnečky na vysokou teplotu.

Líbí
 • nižší cena
 • variabilnost programování
 • automatický stand-by
 • rychlé nahřívání vody
 • dvě patra odkapávací plochy
Nelíbí
 • nemele kávu
 • dva šálky se sem vejdou jen s větším úsilím
 • nahřívání šálků moc nefunguje
Add your review  |  Read reviews and comments
14 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Děkuji moc za recenzi, pomohla.

 2. Pěkná recenze, díky! I mně pomohla.
  Myslím, že pro domácí použití, t.j.2-4 kávy denně, je tento kávovar naprosto dostačující. Kupovat automat je celkem zbytečné.

  • Díky za reakci, Milane. Jsme téhož názoru. Navíc si do páky dáte přesně tolik kávy, kolik chcete. A filtrujete tak dlouho, jak chcete. Tohle vám automat nedopřeje.

 3. paradna recenzia pekne vsetko rozpisane super !!! cloveku to pomoze pri vybere dik 🙂

  • Ana, děkujeme! Těší nás, že recenze plní záměr, se kterým jsem ji psala 😉

 4. Recenziu čítam po zakúpení a naštudovaní si komplet obsluhy kávovaru a môžem iba potvrdiť, že je napísaná SUPER!!!

 5. Díky za recenzi. Nemáte zkušenost, proč se mi káva po překapání moc nenapění? Děkuji.

  • Veroniko, těžko soudit, když nemám dost informací. Záleží na tom, co považujete za „moc nenapění“. Také jde o to, jakou máte kávu. Třeba čisté arabiky moc nepění. Důležité je i stáří kávových zrn anebo doba od namletí zrn. Nejdůležitější je však stejně samotná chuť. Ale pokud chcete více pěny, zvolte odrůdu kávy s větší cremou a vařte jedině z čerstvé kávy a z právě pomletých zrn.

 6. Dobrý den, děkuji za odpověď.Vyzkouším.Ještě mě napadlo, zda-li problém nemůže souviset nastavením kávovaru (tvrdá, měkká voda).

  • Tvrdost vody jistě bude hrát nějakou roli, ale nedokážu odhadnout jakou. Já vařím z vody měkké, ovšem změnu cremy pozoruju spíš v souvislosti se změnou připravované kávy. Ale máme pár kilometrů odsud pražírnu kávy, tak až tam pojedu, zeptám se na jejich názor. Třeba mi řeknou něco, co by Vám mohlo pomoci. Ještě mi přijde, že i síla pěchování dost udělá – má se pěchovat asi dvaceti kily. Nejlépe se to prý trénuje tlačením na osobní váhu, abyste dostala do ruky odhad na dvacetikilový tlak.

 7. Perfektní recenze, děkuji za ni. Prosím, tělo kávovaru je kovové? Dle váhy asi ano, ale raději se ptám…v dnešní době… (o: Děkuji a krásný nový rok. Irena

  • Ireno, i Vám hezký nový rok! Tělo je kovové, právě jsem si na kávovar sáhla, abych se přesvědčila. Stále ho mám a stále jsems ním spokojená 😉

  Komentujte

  Obydlíčko
  Logo