Kam se poděli motýli z vaší zahrady? Přilákejte je zpátky s komulí Davidovou

Zahrada, to musí být symfonie prvků. Tu barva, tu tón a dohromady krásně ladí. Přesto existuje něco, bez čeho bude zahrada neúplná – život. Jenže jak přírodě poručit? Představte si keř, který má tu schopnost přitahovat motýly. Jmenuje se Komule Davidova.

Rostlina, který vábí motýli

Jediná možnost, jak přilákat motýly do zahrady je nabídnout jim to, co mají rádi. Komule motýlímu sosáčku náramně voní. Sladkému nektaru navíc neodolají ani raritní druhy, jako je babočka paví oko. Za vůní komule si přiletí i z poměrné velké dálky. Nadchla vás představa motýlů v zahradě? Komule podle toho také dostala název. Příhodně se jí říká motýlí keř. Jak to vypadá v reálu, se můžete podívat na videu.

Výhoda je, že na lákavé květy není nutné čekat moc dlouho. Komule vykvete hned první rok. Navíc rostlina, které se podaří rychle zesílit, nasadí až 50 cm dlouhé hrozny květů. Paleta barev je skutečně bohatá – od bílé přes žlutou až po fialovou. Vždy existuje komule, která se hodí do zahrady. Vedle motýlů, o kterých už víme, přiláká i včely, čmeláky a zlatohlávky.

Komule pochází z Číny a naši zahradníci jsou jí věrní už sto let. Proč? Vynikne krásně jako solitéra. Květy totiž nasazuje poměrně pravidelně do všech stran, čímž vytváří unikátní zahradní prvek. Kam ho umístit? O tom se dočtete v článku dále.

👉Tip: Chcete poradit, jak postavit terasu?

Nepleťte si komuli se šeříkem

Ejhle, málem se stala chybka. Komuli se někdy skutečně říká letní šeřík, ale to jen kvůli podobnému tvaru květů. Se šeříkem nemá nic společného, a to už vůbec ne schopnost nalákat motýly. Těšili byste se, ale v létě by přišlo zklamání. Za druhé komule Davidova déle kvete. Zatímco šeříky už dávno odkvetou, komule budou zdobit vaši zahradu až do září, možná října. Do té doby s vámi také zůstanou barevní motýli.

Komule

Kam umístit komuli Davidovu?

Nechte komuli, ať na vás působí a podle toho jí vyberte místo. Ono rojení motýlů dokáže ze člověka spolehlivě setřást stres. Chvíli se zastavte a pozorujte, jak se motýli stydlivě ochomýtají kolem motýlího keře. Cítíte se lépe? Prima. Umístěte komuli hned k bráně. Kdykoliv přijedete z práce, dýchne na vás klidná atmosféra a vy budete vědět, že jste doma.

Komule vypadá až moc hezky na to, aby byla někde v rohu. Vysaďte si jí proto přímo před oči. Ideálně poblíž pergoly, terasy nebo zahradních lehátek, kam chodíte o víkendu lenošit. Počítejte však s tím, že vzrostlý keř bude mít 2,5 až 3 metry. Nejlépe se komuli daří na slunném místě, kam co možné nejdéle přes den dopadají sluneční paprsky.Jak se starat o komuli?

Online zahradník si s keřem poradí, ale jinak řez komule zvládnete i sami. Provádí se v předjaří, když se začnou nalévat pupeny. Zhruba to vychází na druhou polovinu února. Záleží, jak byla tuhá zima. Hodinka práce – to stačí, aby komule Davidova v létě bohatě kvetla.

Na to, jaké bohatství komule Davidova přinese do zahrady, není pořízení nijak nákladné. Nabídky snadno vyhledáte online na Garlo.cz Kurýr vám je z online zahradnictví doveze pohodlně až domů. To se to zahradničí, když na to nejste sami, viďte. Zaujala vás tato rostlina? Tak se do toho můžete rovnou pustit.

We will be happy to hear your thoughts

      Komentujte

      Obydlíčko
      Logo