Hledej
Hledej

Ušetřete za malování pokojů, vymalujte si sami! Víme, jak na to

Zvažujete na léto malování pokojů v bytě? Říká se, že je lepší vyhořet, než malovat, ale když se budete řídit našimi radami, žádná katastrofa vám nehrozí. A navíc výrazně ušetříte za malíře, protože celou akci zvládnete sami.

Proč léto?

Letní sezóna je tím ideálním časem, pokud se rozhodnete změnit vzhled vašeho bytu a vymalovat jej. Můžete totiž bez problémů se zimou zajistit nutné větrání a navíc bude skvěle vidět, jak barva na stěnách vypadá.

Kompletní práci zpravidla i s nezbytným úklidem nabízejí malířské firmy, ale nechtějí za to zrovna málo peněz. Takže pokud jste alespoň minimálně zruční a láká vás trocha adrenalinu, zvládnete si vymalovat klidně sami. Musíte ale počítat s nezbytnou přípravou před a s obvykle málo příjemným úklidem po akci.

Nejdřív promyslete, jakou barvu dáte do jaké místnosti

Výběr odstínu barvy záleží na malovaném prostoru a samozřejmě na barvách, které se vám líbí. Dříve velice oblíbenou bílou doplňují teplé pastelové barvy. Každá se přitom hodí do jiného typu místnosti a navíc existují určitá pravidla, jak je kombinovat. Vždy ale platí, že nejvíce se používají barvy tři a jedna z nich by měla zůstat dominantní.

Teplé barvy působí optimisticky, místnost oživí a opticky rozšiřují. Studené barvy navozují pocit čistoty, svěžesti a klidu. Velké barevné plochy dokáží opticky prostor změnit. Dojem zvýšení místnosti zajistí kolmo pruhovaná stěna, horizontálně vedené pruhy ji jakoby prodlouží.

Pokud máte velký byt, můžete vyzkoušet i kontrasty tmavých barev se světlými. Čím je ale místnost menší, tím byste měli více používat jemnější odstíny a jejich kombinace. Jaké barvy a do kterých místností se obecně používají

  • Kuchyně a jídelní kouty – vymalujeme nejlépe světlými a sytými barvami. Měly by povzbuzovat chuť k jídlu a vytvářet příjemnou pohodu. Oblíbené jsou měkké odstíny žluté, oranžové, broskvové nebo meruňkové.
  • Obývací pokoj – zde bychom se měli snažit vytvořit příjemné klima. Jako směs světla a tepla použijeme oranžovou, můžeme i zelenou nebo levandulovou. Neměli byste používat ostré odstíny barev, které mohou zneklidňovat.
  • Ložnice – zde najdou uplatnění matné odstíny modré barvy, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek. Hodí se sem i některé odstíny hnědé, jako kávová nebo skořicová, také písková, vínová, broskvová, ale ne ve výrazných odstínech.
  • Pracovna – můžeme použít matnou zelenou, uklidňující oči nebo krémovou, která působí povzbudivě a vesele. Soustředění podporují i odstíny modré barvy.
  • Koupelna – hodí se sem světlé matné barvy, zvláště bílá, liliová mandarinková nebo žlutozelená. Nedoporučují se tmavé odstíny, které místnost opticky zmenšují.

Na krajním bodu barevné škály spektra stojí klasická bílá. Odráží nejvíce světla, opticky zvětšuje a navozuje dojem čistoty. Naopak černá a šedá patří k neutrálním až negativním barvám a používá se proto spíše v kombinaci s veselejšími barvami.

Rozložení a soulad barev si můžete vyzkoušet i na zajímavém nástroji, zdarma přístupném na webu. Jmenuje se Paletton a najdete ho ZDE.

Do každé místnosti patří jiný druh barvy

Všechen potřebný materiál, nástroje a pomůcky koupíte ve specializovaných obchodech s barvami. V těch lepších vám navíc přidají i nějakou tu dobrou radu. Sortiment barev je dnes tak široký, že si vybere určitě každý.

Podle plochy stěn a stropů vám v prodejně spočítají potřebné množství penetračního nátěru a barvy, kterou vám v případě zájmu i namíchají do žádaného tónu. Není na škodu, vypůjčit si předem u prodejce vzorník barev a podle něj rozhodnout se pro konkrétní z nich. Při nákupu pak stačí uvést vybrané kódy ze vzorníku a chytré míchací stroje vám připraví přesně takový odstín, jaký chcete.

Malířské barvy jsou ředitelné vodou a dodávají se nejčastěji v tekuté formě. Mezi kvalitní se řadí barvy disperzní, které velmi dobře kryjí, jsou odolné proti otěru, ale hůře prodyšné. Zcela omyvatelná je pak barva latexová. Často se používají barvy univerzální v lesklém nebo matném provedení a také bio barvy, vyráběné na bázi přírodní pryskyřice.

Pořádná příprava je základem úspěchu

Nutnou součástí celého procesu je zakrytí nábytku a svítidel malířskými fóliemi, oblepení parapetů, okenních rámů a elektrických zásuvek. Výrazně to usnadní uvedení místností do původního stavu. A dvojnásobně to platí v případě, kdy se rozhodnete původní vícevrstvou malbu nejdříve oškrábat špachtlí.

Pokud to uděláte, je pak nutné zkontrolovat a zarovnat nerovnosti, nejlépe speciálním tmelem na zdivo. Ve speciálních prodejnách je jich řada druhů. Šlehaný tmel se prodává v plastovém kelímku, a může se okamžitě nanášet na čistou a suchou stěnu špachtlí nebo modelářskou stěrkou.

Akrylátové tmely k okamžitému použití můžete po zatvrdnutí v případě potřeby brousit. Nanesená pasta vytvoří povrchovou vrstvu do deseti minut.

Až máte zeď ošetřenou, napenetrovanou a suchou, můžete se směle vrhnout na vlastní malování. Klasickou malířskou štětku dnes střídá čím dál oblíbenější váleček se stírací mřížkou a teleskopickou tyčí. Jeho výhodou je snadné použití, relativně čistá práce a navíc můžete použít různé typy válečků na různé druhy barev.

Kromě válečku si pořiďte ještě menší štětce na vymalování hůře přístupných míst, rohů a výklenků, kbelík na barvu, něco na ochranu oken, podlahy a zbylého nábytku a hurá na to!

Co koupit k malování

  • Zakrývací fólie, lepicí a krycí páska
  • Špachtle, šlehaný tmel na nerovnosti
  • Štětce, válečky, teleskopickou tyč
  • Penetrační nátěr
  • Kbelík na přípravu barvy
  • Natónovaná barva z obchodu

S válečkem to půjde samo

V každém případě doporučujeme omést stěny od prachu a silněji znečištěné omýt vodou s trochou saponátu. Případná plesnivá místa z vlhka pak lze zlikvidovat speciálními tekutými dezinfekčními prostředky v rozprašovačích. Vrstva penetračního nátěru usnadní uchycení hlavní malby na stěnu.

První nátěr stěny je potřeba nechat několik hodin zaschnout a poté přidat další vrstvu. Barvu přinesenou z obchodu budete ještě ředit vodou, řiďte se přitom podle pokynů výrobce na obalu. Obvykle se první vrstva dělá řidší a druhá hustější.

S pomocí válečku na tyči vám půjde práce jedna radost. Malujte vždy nejprve strop, po něm rohy a jejich spoje a nakonec celé plochy stěn. Postupujte přitom od oken ke dveřím, nedostupná místa malujte štětcem případně takzvaným “zárožákem”.

Rovnoměrný vrstvu barvy na válečku zajistíte jeho pravidelným přejížděním přes stírací mřížku po každém namočení do barvy. Dbejte na to, aby už po prvním nátěru byly vyplněné všechny póry ve stěně a nezůstávaly na ní duté dírky.

Moderní metody pro pohodlnější a čistější práci

Dalším způsobem malování je použití speciální stříkací pistole a kompresoru. Na trhu je jich k dispozici více, ale raději nevolte ty úplně nejlevnější. Mohly by být jen na jedno použití a vy budete chtít určitě malovat i příště. Doporučený způsob ředění a konkrétní typ barvy vám navrhnou v odborné prodejně.

V případě použití kompresoru a nástřiku barvy platí dvojnásobně pečlivé zakrytí nábytku nebo spotřebičů. Výrazně vám to usnadní závěrečný úklid. Obchody nabízejí i malířské sady pro čisté malování, což jsou válečky ve více variantách s odkapávací miskou.

Alternativou k válečkovým sadám jsou polštářky ze speciálního savého materiálu na plastových držácích. Zastánci malování tímto způsobem tvrdí, že je rovnoměrné, vůbec nejčistší a nadělá nejméně nepořádku. Ohýbání ke kbelíku pak pomůže odstranit malířská sada s opaskem.

Několik tipů, které vám malování usnadní

  • Váleček i štětky před použitím ponořte na chvíli do vody, změknou a budou lépe sát barvu.
  • Více než čtyřikrát přetíranou malbu je lepší oškrábat.
  • Srovnávejte zdi takovým tmelem, který je možné přemalovat.
  • Maluje se od stropu a směrem od oken ke dveřím.
  • Po skončené práci nezapomeňte odmočit použité nástroje ve vodě.

Věříme, že vám článek přinesl potřebné rady včetně inspirace a celé dílo se podařilo. Přejeme vám skvělou pohodu v bytě, který jste si vymalovali vlastními silami.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu