Hledej
Hledej
Depositphotos 1566328 L

Jak vybrat osvětlení do kuchyně?

Většina moderních kuchyní bývá pojata jako společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jedná se o hlavní část domácnosti, kde člověk tráví většinu času a setkává se s ostatními členy domácnosti. Kuchyň je centrální prostor, kde se vaří, uklízí, tráví pracovní čas i provozují volnočasové aktivity. Jedná se tedy o pracovní prostor, kde je potřeba dostatek multifunkčního osvětlení.

Elektroprojekt a návrh elektroinstalace

Před samotnou instalací osvětlení je vhodné se zamyslet, kde budou umístěny jednotlivé prvky nábytku a pracovní zóny kuchyňské linky. Podle toho je pak třeba plánovat konkrétní rozmístění osvětlení a vytvořit si, nebo si nechat vytvořit konkrétní elektroprojekt.

Je nutné zavčasu vybrat množství a pozici světel tak, abyste se vyhnuli dodatečným stavebním úpravám. Předělávání elektroinstalace v pozdějších fázích projektu sebou přináší další nepořádek a navíc i extra finanční náklady. Nemělo by být plánováno ani příliš mnoho osvětlení, protože by hrozilo, že budou nepraktická a tudíž nevyužívána.

Rozmístění a individuální výběr osvětlení je vhodné volit podle stylu vaší kuchyně tak, aby byly ve vzájemné harmonii. Společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje je důležité rozdělit na jednotlivé zóny – centrální osvětlení prostoru, nasvícení pracovní desky kuchyňské linky, osvětlení jídelního stolu.

Nemělo by se opomenout ani intimní osvětlení, protože nejen prací je člověk živ, a proto je potřeba myslet i na osvětlení v případě, že si budete chtít posedět u šálku teplého nápoje během dlouhých zimních večerů. Je dobré volit více druhů osvětlení a diverzifikovat typ a způsob osvětlení.

Osvětlení společného prostoru kuchyně a jídelny v sobě zahrnuje zejména tyto prvky:

  1. Osvětlení prostoru kuchyně
  2. Nepřímé osvětlení centrálního prostoru
  3. Osvětlení pracovní desky kuchyně
  4. Osvětlení kuchyňského ostrůvku
  5. Osvětlení jídelního stolu

Odstín světla

Pracovní prostor kuchyně, kam spadá kuchyňská linka, pracovní deska a kuchyňský ostrůvek, by měl být dobře osvětlený, a proto je tedy vhodné zvolit neutrální bílou teplotu světla. V zóně jídelního prostoru případně i obývacího pokoje vyberte raději teplé bílé světlo, které je příjemnější pro oči a vytváří komfortní domácí atmosféru.

Ovládání osvětlení

Jaký zvolit nejlepší způsob ovládání osvětlení? Existuje několik variant, jak ovládat osvětlení v kuchyni. Na výběr je z klasického ovládání vypínačem na zdi. V současné době se ovšem většina osvětlení dodává s dálkovým ovladačem, jehož použití je velmi variabilní a k tomu navíc i multifunkční.

Pomocí tzv. chytrého osvětlení můžete světlo nejen zapnout a vypnout, ale jeho velkou předností je možnost volby intenzity osvětlení. Intenzivní osvětlení volíme pří práci v kuchyni či při společném jídle, naopak ztlumení světla dálkovým ovladačem je příjemné při relaxaci a odpočinku pro vytvoření sympatické intimní atmosféry. Chytré ovládání také umožní pohotový výběr teploty světla podle vašeho aktuálního přání a nálady. Je možné doporučit koupi takového osvětlení, potažmo ovladače umožňující výběr barevného spektra, které dozajista ocení zejména děti a dospívající mládež.

Depositphotos 332353028 L
Pomocí chytrého osvětlení lze měnit atmosféru v kuchyni

👉 Tip: podívejte se na naše články na téma smart home.

Stropní svítidlo do kuchyně

Aby bylo osvětlení funkční, měl by být vlastní prostor kuchyně osvětlen plošným osvětlením, zajišťujícím dostatek světla na práci jak na kuchyňské lince, tak i na varném ostrůvku. Plošně svítící světla v kuchyni vybíráme s ohledem na styl, ve kterém je kuchyně designována a na její plochu. Všeobecně platí zásada, že do užších místností instalujeme spíše stropní svítidlo lineárního tvaru, kdežto prostor kuchyně čtvercového typu řešíme kulatým nebo čtvercovým svítidlem.

Depositphotos 79783884 L

Nepřímé osvětlení kuchyně

Nepřímé osvětlení kuchyně je další alternativou k osvětlení celého prostoru. Jeho účelem je jednak osvítit místnost pro případy, kdy se v domácnosti pohybuje více osob, ale také zútulnit výsledný interiér kuchyně. Nepřímé světlo vytváří měkké osvětlení, které působí přirozeným dojmem. Instalace nepřímého osvětlení se provádí pomocí LED pásků umístěných do sádrokartonové kapsy na stropu kuchyně.

Osvětlení vlastní kuchyňské linky a varného ostrůvku

Prostor samotné kuchyně a ostrůvku je vhodné osvětlit podhledovými bodovými svítidly, které vytváří příjemnou atmosféru. Osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky je rovněž ideální zabezpečit pomocí LED pásků instalovaných v LED profilu, pro lepší možnost úklidu a jejich ochranu před poškozením.

Depositphotos 263961870 L
Ostrůvek musí mít vlastní osvětlení

Existuje celá řada osvětlení kuchyňského ostrůvku, nicméně nesmíme zapomenou na fakt nenarušit osvětlení jiných prostor. V tomto případě je vhodným řešením instalace tzv. lineárních podhledových buňkových svítidel nebo lineárních závěsných buňkových svítidel, jenž se zaměřují na osvětlení vybraného místa a nevhodně neoslňují další plochy. Tato svítidla jsou speciálně konstruovaná tak, aby potlačovala oslnění ostatních prostor jídelny nebo obývacího pokoje.

Osvětlení jídelny

Co se týká jídelního stolu, zde je vhodnější prostor nasvítit lustrem nebo bodovými svítidly, která zajistí dostatečné osvětlení celého jídelního stolu. Lustr by měl být řešen tak, aby nepatřičně neoslňoval. Zároveň by měl lustr vytvářet určitý středobod jídelního prostoru, který bude mít i funkci zútulnění místnosti.

Nejlépe je volit textilní nebo kovová stínítka, která ladí stylově i barevně s celkovým konceptem interiéru. Zde je konkrétní výběr zcela ponechán na vkusu zákazníka, ať už dá přednost designově jednoduššímu lustru v bílých, šedých či černých barvách ve skandinávském stylu anebo spíše šik provedení v podobě křišťálového lustru, který navozuje luxusní pojetí interiéru. Někdo dá raději přednost rustikálnějšímu stylu v podobě dřevěného lustru, případně z jiného přírodního materiálu.

Depositphotos 98082174 L

Do moderní kuchyně můžeme vřele doporučit hliníkové profily, což jsou závěsná osvětlení lineárního typu, která působí minimalisticky a jsou řekněme, do určité míry nadčasová. Alternativou v osvětlení jídelního stolu může být i instalace originálního nástěnného svítidla – lustru s nástěnnou konzolí nebo nástěnné lampy. Umístění obloukové stojací lampy v blízkosti jídelního stolu rovněž zajímavě oživí celkový výsledek.

Ideální osvětlení kuchyně je takové, které poskytuje funkční osvětlení všech společných prostor kuchyně a jídelny pro veškeré příležitosti a současně vytváří příjemnou rodinnou atmosféru k uspokojení všech členů domácnosti. Nejen proto, je dobré volit více typů osvětlení, jenž zajišťují dostatečnou variabilitu a možnost volnosti v aktuálním výběru osvětlení společného prostoru kuchyně a jídelny.

Podělte se o svůj názor

Menu