Hledej
Hledej

Jak vybrat odkládací stolek?

Odkládací stolek (známý hlavně jako konferenční) by neměl chybět snad v žádném obývacím pokoji. Kam jinam byste si odložili skleničku s dobrým vínem, hrnek s kávou či misku brambůrků nebo křupek? Kam byste si položili ovladač od televize a televizní program? Ideální odkládací stolek má mít tři základní vlastnosti – variabilitu, multifunkčnost a estetickou hodnotu.

Rozměry

Velikost stolku vybírejte nejen podle toho, kolik lidí bude stolek používat, ale řiďte se především podle výšky sezení. Odkládací plocha by měla být zhruba ve výšce kolen sedících, respektive ve výšce sedací plochy sedačky. Obvyklá výška je mezi 35 až 45 centimetry. Výšku stolku upravte podle hloubky a sklonu sedáku pohovky nebo křesla.

Pro měkkou a hlubokou sedačku s pohodlným sklonem je vhodná větší výška stolku, tedy kolem 45 centimetrů. U sedačky, na které sedíte skoro vzpřímeně, si pak můžete dovolit i nižší stolek. V obchodech objevíte i velice nízké odkládací stolky, které jsou inspirovány japonským minimalismem (některé z nich dokonce leží přímo na zemi), ty však nejsou vhodné k sedačce, protože jsou určeny k tomu, že se k nim člověk posadí na polštář.

Délka konferenčního stolku by podle mnohých bytových architektů a designérů měla odpovídat polovině až dvěma třetinám délky pohovky, jenže často je v obýváku zbytečně velká sedačka, takže je lepší řídit se tím, že pro malý obývací pokoj zvolíte spíše menší stolek a do většího a otevřeného prostoru zase o něco větší.

Vzhled

Tvar a velikost desky zvolte podle dostupného prostoru a potřebného místa na odkládání. Nejobvyklejší jsou stolky kulaté, hranaté a oválné. Do malého interiéru volte stolek s jednoduchým tvarem (nejlépe obdélník nebo čtverec), v lehkém a vzdušném designu a světlých barvách. Kruhu a oválu se raději vyhněte, protože zabírají příliš mnoho místa. Styl volte podle ostatního nábytku v obýváku, především pak podle sedačky.

Jestli se vám nechce vhodný stolek hledat, pořiďte si nábytkový set do obýváku, který obsahuje veškerý nábytek ve stejném designu. Oblíbené jsou hnízdové stolky, které se nejčastěji skládají ze dvou nebo tří kusů stejného designu, ale různých velikostí a výšek, které zasunete do sebe. Všechny stolky pak ve složeném stavu zabírají pouze plochu toho největšího z nich.

Odkládací stolky mohou mít výškově stavitelné nohy, případně kolečka, která usnadní manipulaci. Jiné stolky mají zabudované police, zásuvky nebo jiný úložný prostor. Uzavřený úložný prostor je vhodnější, protože ukryje uložené věci a místnost bude vypadat uklizenější. Do polic můžete dát proutěné košíky, které poslouží místo zásuvek. Kolečka oceníte v případě, kdy často rozkládáte sedačku a stolkem tak hodně posouváte.

Materiály

Odkládací stolky se vyrábí z masivu, lamina, MDF, kovu i skla, případně se jednotlivé materiály kombinují. Vyberte si takový, který se bude stylem i barvami hodit k ostatnímu nábytku v obýváku. Stolky ze skla se hodí do malých bytů, protože jsou opticky “neviditelné”, jsou však dražší a náročnější na údržbu, protože se na nich snadno zachytávají otisky rukou a prstů.

Kvalitnější stolky ze skla už mají takovou povrchovou úpravu, která vznik otisků rukou a prstů omezí. V případě rozbití se nemusíte bát pořezání od střepů, neboť se používá tvrzené či vrstvené bezpečnostní sklo, které se při rozbití rozpadne na malé neostré kousky, případně zůstanou střepy nalepené na fólii. Odkládací stolky z lamina jsou jednoduché na údržbu, dřevo je pak potřeba chránit před vylitím nápojů, a pokud se tak stane, je potřeba skvrny okamžitě vyčistit.

Konstrukce

Zkontrolujte si kvalitu spojů a celkovou stabilitu a pevnost konstrukce. Hrany by měly být dostatečně zaoblené, abyste se o ně nezranili. To platí hlavně u stolků se skleněnou deskou, u nichž jsou ostré rohy obzvláště nebezpečné. U skla si zkontrolujte i celkovou kvalitu opracování hran.

Některé stolky je možné rozložit na větší odkládací plochu, jiné kombinují odkládací funkci s pracovní, kdy díky speciálnímu kování zvednete desku stolu do pohodlnější výšky. Pak můžete pracovat i z pohodlí gauče, aniž byste se u práce museli výrazně hrbit. Z některých dokonce vytvoříte i jídelní stůl. Zajímavé jsou stolky otočné, které rozšíří úložný prostor a překvapí změnou tvaru. U všech těchto typů si zkontrolujte kování, hlavně jestli při jeho používání nehrozí skřípnutí prstů či jiné zranění.



Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu