Jak vybrat kamna na chatu nebo chalupu

Jsme národem chalupářů a chatařů. Je to fenomén, který u nás přetrvává od 60. let minulého století. V minulosti jsme trávili ve svých víkendových objektech především letní měsíce. V posledních letech ale došlo ke změně a celoroční pobyt je již zcela běžný. Tomu je třeba přizpůsobit celý objekt a zejména řešit vytápění v chladných dnech. Velmi oblíbeným řešením pro rekreační objekty jsou krbová kamna, která splňují obvyklé nároky na vzhled i funkčnost.

Při výběru kamen na chatu nebo chalupu je mnoho možností a dobrý výběr záleží na řadě okolností, a především na tom, co od kamen očekáváte a jakým způsobem je budete využívat. Při hledání těch nejvhodnějších proto vezměte v úvahu následující kritéria:

 • druh paliva,
 • zateplení objektu,
 • výkon vs. velikost objektu,
 • účel (pouze vytápění, vytápění + vaření, vytápění + ohřev vody),
 • průměr kouřovodu,
 • výšku komína a jeho tah (dokáže změřit například kominík).

Čím v kamnech topit?

Většina krbových kamen, která jsou dnes v nabídce, je konstruovaná na topení dřevem, dřevěnými briketami nebo peletami. Při vytápění těmito typy paliv ušetříte zhruba polovinu nákladů na vytápění ve srovnání s elektřinou, a cca 20 až 30 % v porovnání s plynem. Pokud máte k chalupě i les, je dřevo jako palivo jasná volba. Větší komfort ovšem nabízejí kamna na pelety.

Při topení dřevem je nejčastějším problémem prašnost a únik spalin do interiéru při přikládání. U krbových kamen na pelety tyto potíže odpadají. Nepřikládáte totiž přímo do spalovací komory, ale do zásobníku. Některá moderní peletová kamna umožňují navíc automatický provoz a použití dálkového ovládání, se kterým můžete kamna vypnout, zapnout či zvýšit výkon. Na dálku také můžete kontrolovat, jaká je v objektu teplota.

 

Peletová kamna, zdroj: www.centrumvytapeni.cz

Máte zatepleno?

Mnoho chat a chalup bylo dříve postaveno z méně kvalitních materiálů a nepamatovalo se při tom na zateplení, které má výrazný vliv na výběr kamen i výpočet jejich výkonu. Některým chatám chybějí i komíny. Přesto není třeba mít obavy, že by topení nešlo dodatečně nainstalovat. Je mnoho technologií, které si poradí i se stavbami tohoto typu.

U lokálních typů vytápění mohou být drobné netěsnosti kolem oken a dveří i výhodou. Nemusí se totiž řešit dodatečné odvětrání, které je nutné u dokonale zaizolovaných a těsně uzavřených domů. V každém případě zateplení i přesto zvažte, abyste ušetřili náklady za vytápění.

Bez správného výkonu to nepůjde

Při pořízení nových kamen je důležité dobře spočítat vhodný výkon pro daný objekt. Zjednodušeně se uvádí, že 1 kW výkonu kamen vyhřeje cca 20 m3 v případě, že se jedná o starší, špatně zaizolovaný objekt. Pokud je objekt dobře zaizolován, vyhřeje 1 kW až 40 m3. Pro výpočet potřebného výkonu kamen vypočteme objem vytápěného prostoru a zohledníme kvalitu zateplení.

Orientační výkon kamen pro velikost vytápěného prostoru
Výkon kamenKamna vyhřejí (při špatném zateplení)Kamna vyhřejí (při velmi dobrém zateplení)
4 kW80 m3160 m3
8 kW160 m3240 m3
10 kW200 m3400 m3

U většiny prodávaných kamen se udává výkon v určitém rozmezí, do kterého byste se měli při výpočtu vejít. Když vyberete kamna s příliš vysokým výkonem, budete prostory zbytečně přetápět a bude v nich příliš suchý vzduch. Zároveň budete mít snahu výkon v topeništi regulovat, což moc dobře nejde. Znečistíte tím totiž sklo a zanesete komín. Pokud byste naopak zvolili nedostatečný výkon, budete kamna neustále přetápět na maximum, čímž je můžete poškodit nebo zkrátit jejich životnost.

Nevíte-li si rady s výpočtem výkonu, obraťte se na odborníky. Ti vám dokážou připravit mnohem přesnější výpočty se zohledněním tepelné ztráty i četnosti topení. Pokud chcete kamna na chalupu, kde topíte zřídka, nemáte dobré zateplení a zároveň, po příjezdu do vymrzlého objektu, očekáváte rychlé vyhřátí, potom potřebujete kamna s výrazně vyšším výkonem než pro podobný trvale obývaný objekt.

Vytápění více místností najednou

Někdy je potřeba vytápět několik místností najednou pomocí jednoho topného zdroje. V tom případě jsou ideální kamna s výměníkem. Můžete na ně napojit radiátory nebo také ohřev teplé vody. Po napojení všech potřebných místností k vytápění pak budete mít v celé chatě nebo chalupě příjemné teplo v každém ročním období.

Zážitek z plápolajícího ohně

Také vás uklidňuje pohled do plápolajícího ohně? Pak jsou pro vás ideální kamna s proskleným topeništěm. Sklo je většinou provedeno v samočistící úpravě, např. omývání skla předehřátým vzduchem. Není tedy potřeba sklo nějak pracně čistit, ale obvykle postačí přetřít ho speciálním čističem na skla a je zase krásně čisté.

Stylové vaření a pečení

Pokud chcete spojit funkci vaření a topení, jsou ideální volbou kuchyňská kamna. V nabídce na trhu jsou jednoduché sporáky na pevná paliva nebo kuchyňské sporáky s výměníkem.

Zvolíte-li sporák s výměníkem, zkombinujete tím možnost vaření a současně i vytápění dalších prostor. Sporák můžete vybírat nejen podle technických vlastností, ale i podle vzhledu. Do některých objektů dáte přednost venkovskému stylu s kachlemi, jinam se hodí spíš jednoduchý moderní design.

Mnoho typů kuchyňských kamen má také zabudovanou troubu. Pečení v ní vás přenese o mnoho let zpátky, vzpomínkami se vrátíte do svého dětství, kdy vám v podobné troubě babička pekla buchty. Co se týká samotné plochy na vaření, je u kuchyňských sporáků na tuhá paliva na výběr litinová, ocelová nebo speciální sklokeramická deska.

 

Sporák do kuchyně, zdroj: www.centrumvytapeni.cz

 

Pravá chalupářská idyla s kachlovými kamny

Sníte o klasických kachlových kamnech a spaní na peci? I to je dnes možné. Nejčastěji s využitím krbové vložky a obestavby. Počítejte však s tím, že tato varianta je stavebně náročnější a bez odborné pomoci se neobejde. Dalším úskalím může být, pokud máte k dispozici malý prostor, na který mohou být taková kamna příliš výkonná. Kachlového vzhledu se ale nemusíte vzdát i když upřednostníte krbová kamna. I ta se vyrábí ve variantách s kachlovým obložením, takže ze stylově laděného interiéru nemusíte dělat ústupky.

 

Kachlová kamna, zdroj: www.centrumvytapeni.cz

Několik doporučení na závěr:

 • Při výběru se nerozhodujte jen podle designu a ceny.
 • Správně si spočítejte vhodný výkon kamen.
 • Pokud si nevíte s výběrem rady, obraťte se na odborného prodejce, který vám s výběrem poradí a pomůže spočítat optimální výkon a náklady.
 • Při instalaci dodržte bezpečnou vzdálenost kamen od hořlavých předmětů.
 • Nezapomeňte na ochranné sklo, plech nebo vydláždění pod kamny.
 • Kamna umístěte do dobře větratelné místnosti.
 • Místnost s kamny by neměla být menší než 40 m3.

Díky moderním technologiím ve vytápění již není potřeba si užívat chatu nebo chalupu jen za pěkného letního počasí. Dodatečná instalace krbových kamen zpříjemní volné dny v teple vašeho druhého domova na maximum.

We will be happy to hear your thoughts

   Komentujte

   Obydlíčko
   Logo