Hledej
Hledej

Jak se starat o dřevěné podlahy a čeho se vyvarovat?

Dřevěná podlaha je v interiéru výrazným prvkem, který bez problémů zastíní všechny umělé materiály i plovoucí podlahy a dřevotřísku. Na oplátku je ale třeba o ni dobře a svědomitě pečovat, aby vám dlouho vydržela jako nová. 

Dřevěné podlahy se vyznačují dlouhou životností, také se dají snadno přebrousit v případě mechanického poškození a drobnějších oděrek. Vyžadují ale také pravidelnou údržbu specifickými čistícími prostředky na dřevo a je třeba větší opatrností při každodenním užívání. V momentě, kdy si nastavíte základní pravidla, vám ale trable končí a odměnou vám bude stálá dřevěná podlaha, která vám vydrží roky.

Čeho se vyvarovat? 

  • Vlhkost – Dřevo není s vodou zrovna nejlepší kamarád, na vlhkost reaguje citlivě. Může dojít ke změně tvaru, zešednutí, zvlnění. Proto byste jej měli nejčastěji čistit suchou cestou, ať už vysátím nebo zametením. Mokré čištění musí probíhat důkladně vyždímaným mopem nebo hadrem.
  • Podpatky – Příliš špičaté podpatky sice mohou být známkou elegance, vaše podlaha s vámi ale bude nesouhlasit. Při podklouznutí na takových botách můžete vyvrtnout nejen kotník, ale i poškodit podlahu. Na ploše podpatku totiž spočívá při chůzi váha skoro celého těla, která se nemusí slučovat s maximálním bodovým zatížením podlahy. 
  • Neopatrná manipulace s nábytkem – Ochraňte podlahu s filcovými podložkami na nohách stolů a židlí. Podložky jsou o to důležitější u nábytku, se kterým pravidelně pohybujeme. Tam podložky musíte dokonce pravidelně měnit. U kancelářských židlí volte kolečka pogumovaná, vhodná pro tvrdé podlahy.
  • Třásňové mopy – Ačkoliv vám úklid mohou urychlit, vaší podlaze mohou pěkně zavařit, nejdou totiž pořádně vyždímat. A jak už víme, vlhkost a dřevo moc dohromady nejde.
  • Písek a chemické nečistoty – Písek i hrubé nečistoty do interiéru můžeme zavléct velmi snadno na podrážkách bot, stejně jako posypovou sůl během zimních měsíců. Pořiďte si před dveře rohožku, na níž si vždycky před vstupem do chodby vyčistíte obuv. 

Jaké čistící přípravky používat?

Na dřevo určitě nepoužívejte běžné saponáty. Mohou být agresivní a povrch dřeva poškodit. Klasické přípravky na dřevěné podlahy vytváří na povrchu ochrannou vrstvu, která je pro tento materiál důležitý. Jejich výběr se liší podle určení, zda je potřebujete na lakované nebo olejované podlahy. Ty byste neměli zaměňovat, mají odlišné chemické složení. 

Čeho se vyvarovat:

? Tip: Víte, jak řešit vlhkost v bytě?

  • nepoužívejte univerzální čisticí prostředky (běžné saponáty), nejsou na dřevěné podlahy vhodné 
  • stejně tak se vyvarujte mýdlovým čističům a produktům s obsahem silikonu
  • také nejsou vhodné prostředky s podílem glycerinu

Co naopak použít:

  • Účinnou ochranu představují voskové oleje
  • Rozlišujte přípravky podle typu podlah – rozdílné pořizujte pro lakovanou podlahu, jiné zase pro olejovanou podlahu

Jak často podlahu čistit?

  • Denně /obden je třeba podlahu zbavit drobných viditelných nečistot pomocí vysavače nebo smetáku
  • Několikrát za měsíc podlahu vytřete důkladně vyždímaným mopem nebo hadrem
  • Jednou za měsíc podlahu vytřete pomocí univerzálního čističe na olejované dřevěné podlahy (případně lakované)
  • Každé 2 roky podlahu ošetřete speciálními oleji na dřevo. Olej vyplní póry ve dřevě a vytvoří tak novou ochrannou vrstvu.

Úklid dřevěné podlahy 

Na denní bázi udržujte čistou podlahu pomocí vysavače s měkkým kartáčem. Mokrý úklid určitě neprovádějte každý den a postupujte tak, abyste podlahu zbytečně nepromáčeli. Hadr či mop vždy důkladně vyždímejte. Nikde by neměly zůstat louže. Po podlaze také nechoďte, než dokonale uschne. 

Jak na lokální opravy

Výhodou dřeva je, že je lze lehce přebrousit a renovovat v případě drobnějšího mechanického poškození. Opravy můžete provést pomocí tvrdých voskových olejů. Rýhy můžete vyplnit tmelem na dřevo, vytvořit tmelený suk a poté místo přeolejovat.


Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

Menu