Hledej
Hledej

Jak na malý byt? Zvětšete jej aspoň naoko

Připadáte si ve vlastním bytě trochu stísněně? Koupelna připomíná plivátko, chodbou musíte projít bokem a obývák je jako pro trpaslíky? Nejste v tom sami. Průměrná velikost bytů v České republice je jen něco málo přes padesát metrů čtverečních, což věru není mnoho. Abyste se u vás doma necítili jako ve svěrací kazajce nebo hůře jako pohřbení v rakvi, přečtěte si pár tipů, jak prostor opticky zvětšit a vytvořit si příjemně provzdušněný domov i s menší výměrou, než byste opravdu potřebovali.

Masivní nábytek a příčky musí pryč

Možná si to ani neuvědomujete, ale ten starý dřevěný prádelník po babičce opravdu působí dost těžkopádně, navíc zabírá spoustu místa. Sentiment stranou, vy přece chcete mít doma prostor. Odvezte jej na chatu a cestou vyhoďte do popelnice nepoužívané zbytečnosti. Velký dubový stůl nahraďte skleněným, stejně jako mohou být prosklené dveře do pokojů a dvířka nábytku v obývacím pokoji, kuchyni nebo v ložnici. Celý interiér tak bude působit odlehčeně a prostorně, čehož s robustní obývací stěnou opravdu nedosáhnete.

Dále by se vaším kamarádem mohl stát perlík a další náčiní na bourání nadbytečných příček. Když to jen trochu jde, zapomeňte na malé kamrlíky, spojte obývák s kuchyní a zakomponujte tam i svůj pracovní koutek. Pokud přece jen určité předěly mezi jednotlivými zónami potřebujete, vyzkoušejte jednoduché závěsy, posuvné stěny a dveře nebo vytvořte nenápadnou příčku pomocí nábytku. Kuchyň s obývákem šikovně oddělí barový pult, jídelnu a místo pro sledování televize rozdělte vzdušným regálem s dekoracemi.

Vyhrajte si s barvami

Dobře zvolené barvy v bytě udělají divy. Abyste si doma nepřipadali jako v kobce, kde vám strop každou chvílí spadne na hlavu, zapomeňte na tmavé a syté kombinace. Takové stěny vymalované modrou a červenou vám z malé místnosti udělají rovnou temný bunkr. Naopak, obecná rada zní, že v malém bytě je třeba volit studené a světlé barvy. Co třeba obývák laděný do bílé prosvícený fialovými kontrastními prvky? Strop by pak měl být ještě o něco světlejší než stěny, a to zvláště pokud je nižší, než by bylo záhodno. K opticky většímu prostoru přispějete také, když se vyvarujete velkých výrazných vzorů nejen na stěnách, ale třeba i na potahu sedačky.

Světlý byt vypadá větší

Kam nemůže sluníčko, tam musí doktor. Denní světlo je to nejlepší, a čím víc jej v bytě máme, tím vypadá větší a hezčí. Velká francouzská okna nebo dokonce zimní zahrada jsou proto v boji s optickým zvětšením prostoru velkou výhrou. Jak si ale poradit s umělým osvětlením? V malém bytě se bohužel musíte vzdát svého snu o zdobném barokním lustru, ten si můžete dovolit jen ve velkém prostoru s vysokým stropem. Vsaďte proto raději na jednoduchost, a to tvarovou i materiálovou. Centrální světlo v místnosti doplňte dalšími menšími zdroji světla, třeba bodovkami rozmístěnými po stropě, pozor ovšem na to, aby nevrhaly stín, který prostor zmenšuje. Celou místnost elegantně zvětší víceramenná svítidla nebo třeba stojací lampa namířená vzhůru, ideálně i se stmívačem. Byt si tak buď hezky prosvětlíte, nebo si vytvoříte intimčo.

Desatero dalších vychytávek

  • Zrcadla nebo alespoň lesklé povrchy šikovně rozšíří každou místnost odrazem i přenosem světla. V koupelně nebo třeba na dveřích vestavěných skříní se nebojte ani větších zrcadlových ploch.
  • Podlaha ať je jednolitá. Souvislá podlahová krytina v celém bytě, ideálně v teplém světlém odstínu, neohraničí prostor a opticky váš domov zvětší.
  • Kam se všemi věcmi? Fantazii se meze nekladou. Co třeba polička ze strany sedačky, šuplíky a skříňky pod schody, police nad vstupními dveřmi nebo prostor pod postelí?
  • Volte vestavěnou skříň nebo využijte jen stojan na šaty místo robustní volně stojící klasiky.
  • Využijte opomíjené kouty místností. Rohový jídelní set, rohová komoda či rohová sedačka ponechají celý prostor příjemně otevřený.
  • Když zůstane volná podlaha, prostor vypadá větší. Využijte závěsné police, regály či skříňky, oceníte to i při úklidu.
  • Decentní obrazy s motivy moře nebo třeba krajiny dodají místnosti hloubku.
  • Pruhy nebo dřevěné vzory také pomohou. Je to jako v oblékání, vodorovné rozšiřují, svislé zvyšují.
  • Dekorace a doplňky hrají velkou roli. Velké obrazy nebo rozměrné dekorace prostoru neprospějí, pestrost dodají malé polštářky na pohovce nebo elegantní skleněné vázičky na poličce.
  • Ušetřete místo s postelí. Využijte lůžko vyklápějící se ze skříně, spěte na rozkládací pohovce nebo si pořiďte vyvýšenou postel, pod kterou napasujete třeba pracovní stůl s židlí.
Visited 1 times, 1 visit(s) today

Menu