Druhy pohovek: jakou vybrat do vašeho obýváku?

Stojíte ve svém obývacím pokoji a přemýšlíte, jak koncipovat ústřední sezení bytu? V případě, že vám rozměry místnosti neumožňují pořídit masivní rohovou sedací soupravu, nebo preferujte spíš odlišný vzdušnější koncept, rozhodnete se nejspíš pro pohovku nebo sestavu pohovky s křeslem. Jak si ale vyberete tu pravou? Záleží to na několika parametrech.

Velikost

Příliš velkou pohovku třeba do pokoje vtěsnáte, ale pokud vám kolem nezůstane volný prostor pro pohodlný přístup, budete si připadat jako v přeplněné čekárně. Prohlédněte si uspořádání nábytku v obýváku s metrem v ruce.

Zhodnoťte, kam pohovku umístíte, zda máte dost místa pro případné její rozložení a kde bude konferenční nebo odkládací stolek. I při zařizování velkorysého prostoru proměřte vzájemnou pozici jednotlivých kusů nábytku a průchozí cesty mezi nimi.

Kolik vás je?

Žijete sami, nebo v páru? Máte děti a jak velké? Trávíte v obýváku spoustu času spolu, nebo každý na svém? Pro víc lidí jen pohovka nepostačí, další sezení chytře vyřešte s křesílky nebo taburety. Výhodné je, pokud tyto kousky zakoupíte ve stejném designu, i když to není podmínkou. Hravá kombinace tvarů a vzorů totiž znamená zajímavou místnost. Jako obvykle ale platí – všeho s mírou.

Chcete i lůžko? A pro koho?

Důležitá je také volba mezi solitérním či rozkládacím modelem. Za tuto funkci si sice připlatíte, ale pokud nemáte pokoj pro hosty, investice se vám zaručeně vyplatí. Pohovku v garsonce využijete i na pravidelné spaní a po složení vám přes den postel nezavazí. Vaše návštěvy si také nemusí balit s sebou karimatku nebo plánovat odjezd v pozdních hodinách.  A občas si pohovku rádi rozložíte i jen tak přes den, třeba k filmovému maratonu, nebo když stůněte.

Pokud můžete, určitě si vyzkoušejte systém rozkládání již na prodejně a zvažte, jak často jej budete využívat. Podle toho si vybírejte i kvalitu použité matrace.

Jaký je váš styl?

Moderní pohovky mají zpravidla jednoduché geometrické tvary. Rustikální modely zase spíše širší a zaoblené područky i opěrky, počítejte proto s větším prostorem. Najdete tu i výstřednější kousky, ale zvažte, jestli vás po nějaké době nezačnou spíše dráždit. Neutrální vzhled pohovky vás možná na první pohled nenadchne, lehce ji však změníte sezónní výměnou polštářků, přehozů, či dalších dekoračních textilií.

Je libo samet nebo drsnou kůži?

Nepodceňujte ani výběr potahové látky. U levnějších modelů zpravidla výrobci šetří i na této části výbavy, a to se následně projeví nejen na životnosti, ale i na estetické úrovni pohovky. Bavlněné potahy jsou sice často pratelné, postupně ale blednou. Nejvíce je to patrné v místech nejčastějšího používání. Řídká osnova pro změnu vylysá. Nejoblíbenější jsou syntetické nebo směsné materiály, lehce udržovatelná eko kůže nebo příjemné mikrovlákno (alcantara). Vyzkoušejte si sami, který z použitých materiálů vám bude nejsympatičtější.

Zvážili jste všechny své požadavky? Zbývá jen navštívit kamenné prodejny, prohlédnout e-shopy a vybrat si pohovku, která vám nejlépe vyhovuje. Pochlubte se v komentáři čtenářům, co jste objevili.

 

      Obydlíčko
      Logo