Hledej
Hledej

Jak kvalitně postavit venkovní terasu svépomocí

Terasa je nejčastěji využívaným prostorem každé zahrady. Tady relaxujeme a trávíme čas s rodinou a přáteli od jara do podzimu. Venkovní terasu si můžete nechat zhotovit od odborníků nebo se do její stavby můžete vrhnout sami. Není to až tak složité, ale je třeba dodržet několik základních pravidel.

Odborné rady v textu jsou od Fasády & Terasy s.r.o., která vám může pomoci postavit vyvýšenou dřevěnou terasu.

Jaké nářadí je potřeba pro stavbu dřevěné terasy svépomocí?

Ať už jste se rozhodli pro dřevěnou terasu nebo terasu z dřevoplastu, pro její stavbu budete potřebovat vhodné nářadí. Nemusíte vše kupovat, některé věci se vyplatí i zapůjčit.

Plánujete-li štěrkový podklad pod terasu, nevyhnete se vykopání zeminy a jejímu zarovnání. K tomu budete jistě potřebovat:

  • rýč
  • lopatu
  • krumpáč
  • kolečka na odvezení zeminy

Pokud budete dělat terasu na větší ploše, zvažte nájem mini bagru. Dostane se vcelku rozumně prakticky všude a ušetří vám mnoho práce.

Při samotné montáži terasy pak využijete například:

  • pilu
  • vrtačku
  • brusku
  • AKU šroubovák
  • svinovací metr
  • dřevěné kolíky nebo latě pro vymezení spáry
  • pryžovou palici
  • kladivo

Speciálně se zastavím u elektricky poháněného nářadí. Běžné hobby značky nemusejí vydržet s baterií. Mám zkušenost s aku šroubovákem Extol, k němuž mám dvě baterie. Na občasné použití vzhledem k ceně dobré, ale baterie brzy umřely úplně. Pro majitele domu s terasou se jednoznačně hodí polo profi produkty od osvědčených značek, jako třeba Makita nebo Bosch, jejich aku šroubovák se mi velmi osvědčil.

Po dokončení terasy myslete na údržbu. Základem je dobré koště na její čištění. Mrkněte sem.

Kvalitní podklad je základ každé terasy

Základem a jedním z klíčových prvků stavby každé venkovní terasy svépomocí je kvalitní, pevný, kompaktní a vyrovnaný podklad. Tím může být například beton, udusaný štěrk či stará dlažba.

V každém případě je třeba myslet na dostatečný odvod vody, aby na ploše voda nezůstávala. Vzlínající vlhkost zvyšuje riziko vzniku plísní a hniloby a zkracuje životnost terasy. U nepropustných materiálů (beton, dlažba) je proto potřeba zajistit 2% spád směrem od domu.

Jak na štěrkový podklad pod terasu

Pro kvalitní štěrkový podklad si v celém prostoru zamýšlené terasy vyhloubíme díru o hloubce cca 20 – 30 cm. Aby nám podkladem neprorůstala tráva a plevel, vyložte výkop geotextilií nebo fólií.  Pro lepší odvodnění plochy můžete přidat odvodňovací drenáž.

Nyní můžete přejít k samotnému štěrku. Základem bude hrubší štěrk (doporučená frakce štěrku 16/32), na posledních zhruba 5-10 cm použijte jemnější štěrk (např. frakce 4/8 nebo 8/16). Štěrk vyrovnejte a udusejte, aby byl co nejpevnější. U štěrku není nutné dodržet spád, protože voda se vsákne a nezůstane pod terasou. Pokud však není vyspádovaný podklad, je třeba později doplnit spád samotné terase, aby se voda nedržela na jejím povrchu.

Co je to frakce štěrku? Detaily zde.

Na nosné konstrukci nešetřete

Máte-li připraven podklad, můžete přistoupit k vytvoření nosné konstrukce terasy, na kterou budete později terasová prkna montovat. 

Nosný rošt terasy tvoří podkladové hranoly ze dřeva, dřevoplastu nebo hliníku. Základním pravidlem při výběru podkladních hranolů je nešetřit na materiálu. Pamatujte, že podkladní rošt by měl být minimálně ze stejně kvalitního a odolného materiálu, jako jsou samotná terasová prkna, jinak se vám celá terasa po čase rozpadne. Nevyplatí se proto na nich šetřit. 

Z mé zkušenosti stojí za to si připlatit za plastové položky mezi nosné hranoly a samotná prkna. Zajistí lepší větrání a zamezí kontaktu mezi jednotlivými dřevěnými díly.

Nosný rošt můžete položit na betonové patky nebo kusy betonové dlažby.

Podepření konstrukce rektifikačními terči usnadní a zpřesní montáž

Jedním z moderních trendů, který významně usnadňuje  a zpřesňuje stavbu terasy, je podepření nosné konstrukce nastavitelnými terči. Tyto odolné plastové podstavce umožňují dorovnání  výškových rozdílů v podkladu (ušetříte tedy čas při dokonalém vyrovnávání štěrku) a zajišťují lepší cirkulaci vzduchu pod terasou. Kvalitní rektifikační terče umožňují také úpravu sklonu, takže pokud nemáte podklad vhodně nakloněný, pomocí sklonového korektoru jej můžete doladit. Vysoké modely rektifikačních terčů řeší i problém vyvýšených teras, kdy je mezi vstupem na terasu a podkladem vyšší výškový rozdíl a bylo by nutné stavět složitou a vysokou nosnou konstrukci. Nastavitelné terče vám také umožní snadno vytvořit schody na terasu. 

Podkladové hranoly se na hlavu terčů přichycují pomocí držáku roštu, který je zajistí proti posunu a vylepšuje stabilitu terasy.

Příprava nosné konstrukce pro venkovní terasu na nastavitelných terčích Buzon®

Správná vzdálenost hraje důležitou roli

Další častou chybou po špatně zvoleném materiálu bývá malá hustota podkladních hranolů. Rozteče  hranolů jsou závislé na zvoleném materiálu a také na tloušťce terasových prken.

Při příliš velké vzdálenosti hranolů by se vám prkna prohýbala a nepříjemně houpala. Velká hustota hranolů sice není na škodu samotné terase, ale zbytečně budete plýtvat materiálem.
Doporučená rozteč podkladních hranolů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 30 – 55 cm. Pro prkna o síle 19 mm a dutá wpc prkna bývá vzdálenost okolo 35 cm, pro terasová prkna o síle 21 mm je to kolem 40 cm a pro 25 mm silná prkna 45-50 cm.

Montáž terasových prken na podkladní hranoly

Systémů a způsobů montáže terasových prken na nosnou konstrukci je více. Ať již zvolíte kterýkoliv, pamatujte, že dřevo i dřevoplast jsou materiály, které vlivem změny vlhka i teploty pracují a mění svůj objem. S tím je nutné počítat již při montáži a ponechat mezi jednotlivými prkny dilatační spáry, obvykle 5 – 10 mm. U wpc teras je dobré nechat mezery i při podélném napojení prken, protože dřevoplastová prkna mají tendenci se měnit i do délky. 

Pro uchycení vždy použijte nejlépe nerezové vruty se zápustnou hlavou nebo speciální terasové vruty, aby se minimalizovalo riziko uvolnění vrutu a rozpadnutí terasy. U tvrdých exotických dřevin je nutné předem otvory pro vruty předvrtat.

Představme si dostupné techniky montáží teras a jejich přednosti i nevýhody.

Klasická montáž venkovní terasy – viditelné vruty 

Nejběžnější variantou uchycení dřevěných terasových prken je montáž skrz prkno pomocí vrutů. Používá se u všech méně objemově stálých dřevin. Jedná se také o nejlevnější způsob montáže. 

Estetickou nevýhodou jsou pravidelné řady hlaviček vrutů, který narušují vzhled i povrch terasy. Rizikem je i možnost vzniku třísek v okolí děr. Při kvalitním provedení však odpadá riziko uvolnění prkna z důvodu změny jeho objemu.

Při klasické montáži je třeba nezapomenout na dilatační spáry. Pro jejich jednotnou velikost si můžete pořídit gumové distanční podložky, které po přivrtání prkna odstraníte.

Pečlivost při montáži je na místě. Dejte pozor, aby byly všechny vruty pěkně v linii a pamatujte, že na šíři prkna patří vždy 2 vruty.

Dřevěná terasa z tropické dřeviny Garapa s klasickým systémem montáže

Montáž terasy pomocí klipů v boční drážce – skrytý spoj

U dřevěných teras ze stabilních dřevin a většiny WPC (dřevoplastových) teras se můžete setkat s uchycením prkna pomocí klipů (spojek), které se vkládají do boční drážky v prkně a jsou na hotové terase schované v mezerách mezi prkny.

Tyto systémy nenarušují povrch terasy a odpadá tak riziko vzniku třísek. I esteticky je terasa ucelenější. 

Přesné instrukce k instalaci pomocí klipů vám dodá dodavatel materiálu, protože se mohou lišit, ale obecně platí, že po uchycení krajního prkna (až již pomocí krajního klipu wpc teras nebo přišroubování skrz) se do boční drážky prkna vloží klipy s vruty a na ně následně nasadí další prkno.

Dřevoplastová terasa WPC Likewood s uchycením na klipy v boční drážce

Schovejte uchycení pod prkna – systém uchycení Softline

Špičkou ve svém oboru jsou dřevěné terasy se systémem uchycení Sofline. Jde o esteticky nejelegantnější a nejkvalitnější systém pro uchycení dřevěných teras. Tyto terasy jsou zcela hladké a bez třísek. Klipy, na které se prkna nasazují, jsou schovány pod prkny a jsou tak zcela neviditelné. Navíc prkno izolují od podkladu a tím prodlužují životnost celé terasy. Odpadá i starost o potřebnou dilatační spáru, klipy se o ni spolehlivě postarají. Výhodou dřevěných teras se systémem Softline je také možnost výměny jednotlivých prken a nahrazení novým, bez nutnosti rozebrání celé terasy.

Tento systém je dodáván jen ve vybraných vysoce kvalitních dřevinách, zaručujících dlouhou trvanlivost terasy. 

Dřevěná terasa s „neviditelným“ uchycením Softline z tropické dřeviny padouk .

Životnost venkovní terasy

Jak dlouho vám bude terasa sloužit a dělat radost závisí na zvoleném materiálu a dodržení správného postupu montáže. Nemalou roli hraje i následná péče. Dřevěné terasy zpravidla vyžadují větší péči (pravidelné ošetření ochranným nátěrem) než terasy z dřevoplastu, které není třeba natírat. Životnost dřevěných a dřevoplastových teras se tak pohybuje v rozmezí 5 let až několik desetiletí. 

Tip: Jak vybrat a postavit zahradní domek svépomocí

Video návod na dřevěnou terasu

Mně osobně při stavbě terasy svépomocí pomohl tento video návod. I jako velký nešika jsem to právě díky tomuto videu zvládl.

Na závěr tu máme několik často kladených dotazů.

1 Jak dlouho stavba trvá?

V závislosti na ploše terasy počítejte řádově dny.

2️ Budu potřebovat nějakou techniku?

Při větší ploše terasy můžete ušetřit dost času tak, že si najmete menší bagřík.

3️ Které dřevo je na stavbu vhodné?

Obecně platí, že čím tvrdší, tím lepší. Oblíbený je modřín, protože dobře pracuje s příjmem a ztrátou vody.


Visited 1 times, 1 visit(s) today
Diskuse a zkušenosti

x komentováno
  • Super článek, díky za něj. Asi jsem úplně mimo, ale nevšimla jsem si nikde, odkud jste bral dřevo.

Menu