Dolaďte svou kuchyň vhodným obkladem

Plánujete svou kuchyň snů? Už máte rozmyšlené všechny rozměry, vybrané spotřebiče i narýsované vnitřní prostory skříněk? Vyberte pečlivě materiály, dekory i barvy a nezapomeňte i na další podstatnou věc, tedy obklad na zadní stěně kuchyně. Jak velký tento prostor bude záleží na tom, do jaké výšky si dáte horní skříňky a jak vysoko budete mít pracovní desku. Jak však bude těchto padesát až devadesát výškových centimetrů po celém obvodu kuchyně vypadat, je jen na vás. Na výběr je v dnešní době spousta nejrůznějších materiálů, dekorů a barev. Podívejme se na některé z nich trochu zblízka a třeba se inspirujte.

Keramické obklady jsou osvědčenou klasikou

Keramické obklady jsou stále nejběžnějším materiálem, který můžeme v kuchyních vidět. Klasický formát 10 x 10 cm, ideálně ještě s roztomilou malůvkou nebo alespoň babičkovským vzorem, je však už často nahrazován modernějšími prvky, jako jsou větší formáty či netradiční tvary.

Častým důvodem pro volbu keramického obkladu je právě možnost vyřádění se s barvičkami, drobnou mozaikou nebo dekory. Keramika vám vydrží opravdu dlouho, odolá vlhkosti i horku od sporáku. Nevýhodou je velké množství spár, které mohou být plné nežádoucích breberek, nicméně dnes už můžete využít antibakteriální spárovací hmoty. Dlouhým používáním zahnědlé spoje vybělíte běličem spár, jenž koupíte za pár kaček. Vybrat si můžete i velké obdélníkové obklady, které imitují jemnou mozaiku nebo třeba i dřevěný dekor. Tím zmenšíte počet spár, protáhnete místnost do délky a celý design kuchyně bude působit mnohem moderněji.
[

Skleněné obklady dodají kuchyni eleganci a moderní design

Dejte svému kuchařskému království punc jedinečnosti a elegance. U skleněných obkladů jednoznačně vede estetický dojem ale i jejich praktické výhody. Na trhu můžete vybírat z nepřeberného množství barev a vzorů, které volte pečlivě a s vědomím toho, jakou kuchyň chcete mít. Když si přesto nevyberete, můžete si nechat vyrobit skleněné obklady s vlastním motivem nebo fotkou. Instalaci skleněného obkladu nechte rozhodně na odbornících. Měření výřezů například pro zásuvky a uchycení velkého plátu skla není nic pro občasné domácí kutily. Tvrzené sklo odolá teplu i vlhkosti, má jen minimum spár, většinou pouze v rozích, proto u něj nehrozí zachycování nečistot právě ve spojích. Po vášnivé kuchařské show jej stačí jednoduše otřít a bude stále jako nové. Exkluzivní a ne úplně nejlevnější variantu pak představují skleněné pracovní desky, které s obkladem ze stejného materiálu dovedou nadčasový design kuchyně k dokonalosti.

Protáhněte si pracovní desku

Další možností je, že pracovní desku použijete i jako obklad stěny za ní. Získáte tak moderně působící jednolitou plochu, ve které nebudou žádné spáry a její údržba bude velmi snadná. Pozor si však dejte na několik věcí. Jednak myslete na to, aby takto zařízená kuchyň nebyla příliš tmavá, případně monotónní, čehož se vyvarujete, pokud budete mít dolní i horní skříňky ve zcela jiném dekoru. Dále se zamyslete nad tím, jestli povrchová úprava desky odolá horku od sporáku, což je problém hlavně u dřeva. A vy přece nechcete své kuchařské vášně zbytečně krotit, že.

Další varianty? Levné i luxusní

Vybírat můžete samozřejmě z dalších nejrůznějších materiálů a designových provedení. Záleží na vašem vkusu i na tom, jestli se můžete a chcete plácnout přes kapsu. Pokud ne, zvolte například prostou omyvatelnou malbu nebo tapetu. Takové vinylové tapety dokáží věrně imitovat klasické kachličky a jsou i odolné vůči vodě a páře. Omyvatelnou barvu si zvládnete namíchat i nanést sami, volte ovšem kvalitní výrobky, které nezničí běžný nános mastnoty.

Máte rádi přírodní materiály a příjemný rustikální styl? Vyberte si desky z masivu, které budou působit opravdu skvěle, zvláště například s kamennou pracovní deskou. Právě z přírodního či umělého kamene můžete mít i obklad. Vytvoří dojem opravdového luxusu, stejně exkluzivně však bude působit i jeho cena, nehledě na složitější údržbu. Na druhé straně než přírodní materiály stojí například nerez. Ten potěší industriálněji založené, méně však už každého, kdo se nevyžívá v jeho leštění a čištění.

A o jaké kuchyni sníte vy?

      Obydlíčko
      Logo