Hledej
Hledej

Letní dovolená = konec pro pokojovky a balkónovky? Vyrobte si automatický zavlažovací systém

Zajistěte, aby vaše rozkvetlé květiny nepřišly k újmě, zatímco se budete slunit na letní dovolené. Inspirujte se mnoha tipy, jak pokojové i balkónové rostliny automaticky zalévat, pokud neseženete ochotného souseda či příbuzného.

Spousta balení, zařizování, hledání a obligatorní stres, jestli jste na něco nezapomněli. To vše patří k přípravě na dovolenou, ale není od věci před odjezdem vše ještě jednou zkontrolovat. Mimochodem, už víte jak zařídit, aby vaše hýčkané okrasné rostliny přežily bez pravidelného zalévání?

Můžete běžet poprosit sousedy nebo si pomůžete svépomocí

Není třeba se stresovat, základní řešení naleznete přímo u vás doma. Než si však zřídíte kutilský koutek, rozdělte rostliny dle spotřeby vody a potřeby světla. Kaktusy, aloe, juky a sukulenty, které udrží vodu ve stoncích a listech, jsou nejlepšími adepty na přežití bez zvláštní péče. Pokud však odjíždíte na dva týdny a déle, věnujte i jim alespoň minimální pozornost.

Univerzálním pravidlem, které se vyplatí dodržet za všech podmínek, je umístit rostliny z dosahu přímých slunečních paprsků. Nemáte-li však chladných stinných míst nazbyt, využijte je raději pro rostliny, které potřebují dostatek vláhy a slunce by je vysušilo na troud. V tom případě odolné rostliny jen prolijte vodou a přebytek vylijte z misky. Využít můžete také hnojivové tyčinky a listy se stonkem pokropit vodou z rozprašovače.

Nyní si sežeňte prázdné PET lahve, hřebík či šroubovák a zachraňte i zbytek vašich rostlin a hodin poctivé péče. Nejprve však ještě vaše ibišky, krotony a masožravky pořádně zalijte a nalejte vodu i do misky. Přemístěte je na severně orientované parapety či do chladnější chodby, kde se voda tak rychle neodpaří.

Poté dřevěným kolíkem či jiným nástrojem vyhlubte v substrátu důlek vedoucí ke kořenům. Do víčka od PET lahve udělejte, dle „žíznivosti” dané rostliny, jednu či několik malých děr. Dno také proděravějte, lahev naplňte vodou a víčkem ji umístěte do připraveného důlku. Pro lepší stabilitu opřete váš improvizovaný zavlažovací systém o zeď či jinou pevnou zábranu.

Toto řešení vyjde sotva na pár korun, ale musí vám být jasné, že k ideální péči o květiny při vaší dovolené má daleko. Navíc pro rostliny, které nutně potřebují pouze vlhký substrát, jako jsou fíkovník, fíkus či břečťan, je tato metoda zavlažování nedostatečná. Jak tedy připravit pokojovky a balkónovky na váš odjezd? Řešení je několik a nejde o nic složitého, jen mít dostatek času na nákup a instalaci.

Připravte rostliny na vaši dovolenou už při jejich výsadbě

Není od věci vědět, co můžete pro rostliny udělat ihned při jejich sadbě. Máte možnost pěstovat květiny hydroponicky, čímž si ušetříte mnoho starostí, ale cena takovéhoto systému pro 4 rostliny se pohybuje od 1500 Kč výše.

Cenově dostupnějším řešením pro bezstarostné zavlažování jsou samozavlažovací květináče a truhlíky. Jejich cena začíná na 70 Kč, respektive 105 Kč za kus. I zde se však musíte mít na pozoru, neboť jejich špatná konstrukce může mít pro rostlinu fatální důsledky.

Pokud nehrozí zvýšené nebezpečí pádu, vybírejte klasické hliněné nádoby na pěstování bez glazury. Zajišťují cirkulaci vzduchu a lépe regulují vlhkost než neprodyšné plastové nádoby, které jsou však lehčí a hodí se tak pro zavěšení na balkónu. Když není zbytí, tak se u „plasťáků“ alespoň vyhýbejte černé barvě, která v parných dnech doslova dusí kořeny.

Samozřejmě pečlivě vybírejte substrát vhodný pro danou rostlinu. Smíchejte jej se sorpčním gelem, který udrží vlhkost u kořenů a dokáže zvýšit svůj objem až 250 krát. Hydrogel je ideálním zásobníkem vláhy pro květiny při vaší absenci. Balení prášku nebo krystalků o hmotnosti 1 kg pořídíte za 350 Kč. Toto balení vystačí až na 200 sazenic a lze jej využít i na zahradě. Hydrogelem však netrapte kaktusy a sukulenty, kterým permanentní vlhkost nedělá dobře.

Skvělou přípravou pro vaše pokojovky je také letnění. Pro přemístění si vyberte zamračený letní den, neboť i květiny se musejí aklimatizovat na více slunečního záření, čerstvého vzduchu a vyšší vzdušnou vlhkost. Některé rostliny choulostivé na změnu klimatu však potřebují při letnění výhradně stinné místo bez deště. Jedná se o gloxínie, dracény či dračinky. Pro kaktusy, sukulenty a orchideje je ideální mikroklima skleníků.

Letnění podporuje růst a odolnost květin. Jsou sice trochu žíznivější, takže je musíte před odjezdem více zalít, na druhou stranu, pokud najdete vhodné stinné místo v dosahu zahradního zavlažovacího systému, máte po problémech.

Velmi důležité je zvážit, zda odjíždíte na tak dlouho, abyste rostliny přelili či pořizovali automatický zavlažovací systém. Pokojové rostliny mnohem lépe snášejí krátkodobé sucho než dlouhodobé přelití. Při týdenní dovolené si tedy dobře rozmyslete, které květiny skoro utopíte, a kterým bude lépe s klasickou zálivkou. Dobré je při sadbě také myslet na to, že rostliny v menších květináčích se udržují hůře než rostliny v truhlících.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Autor:
Jarek Spáčil
Diskuse a zkušenosti

Menu