6 technických vychytávek, které vám zpříjemní bydlení

Budoucnost se nezadržitelně blíží. Nebo už je tady? V posledních letech se na pultech objevily různé věcičky a technické vychytávky, které nám dokáží zpříjemnit bydlení. Už je celkem běžné mít chytrou televizi nebo hodinky a málo kdo se nad tím pozastaví. Začínají se ale objevovat i kuriozity, jako jsou chytré boty nebo dokonce ponožky. Jestli je to pouhá módní vlna nebo opravdu budoucnost, je otázka budoucnosti samotné. Pojďme se blíže podívat na 5 vychytávek, které nám opravdu zpříjemní bydlení.

Konektivita

Jedna z nejlepších vychytávek v tzv. „internetu věcí“ je konektivita samotná. Chcete si na dálku zapnout hudbu, robotický vysavač, nastavit osvětlení nebo program praní? Praktické jsou třeba i kamery, které vám pomohou zabezpečit chatu nebo pohlídají nově narozeného potomka. S vhodnými spotřebiči a aplikací v mobilu to není problém.

Pomocí chytrého telefonu dnes můžete ovládat už téměř cokoliv. Jistě, je třeba si pořídit vhodné a povětšinou i dražší vybavení, ale i těch levnějších možností se nabízí čím dál více.

Například si za pár kaček udělejte ze své staré TV chytrou televizi. Stačí, když do vhodného portu připojíte minipočítač. Následně ho propojíte s telefonem a můžete si vybrat a pustit libovolné video na internetu nebo zrcadlit obsah displeje rovnou na obrazovku.

Prodlužovače signálu – wifi extendery

Aby vám to doma všechno fungovalo správně, je třeba mít dostatečné pokrytí i sílu wifi signálu. Pokud bydlíte ve větším bytě nebo v rodinném baráčku, nejspíše se u vás najdou hluchá místa, kde máte buď slabý nebo žádný signál. O správné pokrytí domácnosti se vám postarají tzv. prodlužovače signálu.

Jsou to male krabičky, které zapnete do volné zásuvky a pomocí pár jednoduchých nastavení je propojíte se svou wifi sítí.  Zesílíte tím sílu signálu v celé domácnost a zvýšíte tak i šanci, že vám vše bude fungovat, jak má.

Chytré zásuvky

Pokud je vám líto ucpat dostupnou zdířku jediným přístrojem, tak se podívejte po chytrých zásuvkách. Jsou to v podstatě ty stejné zdířky, jako máte doma, mají však zabudovaný wifi modul. Do mobilu si tedy stáhnete aplikaci a pomocí ní budete ovládat různé funkce.

Levnější modely nabízí pouhé zapnutí a vypnutí na dálku, ty dražší navíc i nastavení přesných časů, kdy se má napojený spotřebič aktivovat, nebo statistiku protékající energie. V podstatě tak můžete ovládat cokoliv, co máte doma na této zásuvce. Zapojte si třeba dekorační lampu a simulujte, že jste třeba v obýváku. Potenciální zloději zpozorní a půjdou raději o dům dál.

Žárovky

Pro snazší ovládání světla jsou tu ještě chytré žárovky. Ano, je to stejný princip jako u předešlých zařízení. Našroubujete do lustru na první pohled běžnou žárovku. Vtip je v tom, že i ona má wifi modul. Takže ji přes aplikaci zase buď zapnete, nebo vypnete.

Někteří výrobci jdou dál a za podobný peníz nabízí více. U takových modelů si na žárovce nastavíte intenzitu svícení nebo barevné spektrum. Některé nabízejí i různé programy, které vám umožní pravidelné blikání nebo pulzování světla. Když takových žárovek budete ovládat více najednou, vykouzlí vám doma už docela slušnou klubovou atmosféru. To se vám bude hodit, pokud rádi pořádáte večírky nebo budete slavit narozeniny svých dětí.

Bezdrátové nabíječky

Protože s větším množstvím ovládání domácích vychytávek budete nejspíše i častěji držet mobil v ruce, o to víc ho budete i nabíjet. Na to je v konceptu chytré domácnosti také myšleno. Existují různé indukční nabíječky, které při kontaktu s vhodným telefonem začnou baterii okamžitě doplňovat. Stačí, když mobil položíte na takovou nabíječku nebo si rovnou pořídíte nábytek, který už ji má v sobě.

Nejvhodnější jsou různé noční stolky či lampička, která má ve své základně vyhrazenou plochu, kam telefon položíte. Pokud váš stůl tuto funkci nemá, tak si k němu danou nabíječku pořiďte. Jestli se však trošku cítíte být kutilem, tak si k tomu plochu jeho desky uzpůsobte. Stačí vytvořit otvor, do kterého nabíječku vložíte, a vše pak po přesném měření hladce splyne s povrchem. Nezapomeňte se však přesvědčit, zda takový typ nabíječky podporuje i váš model telefonu. Výrobci uvádí takto zásadní informaci v popisku produktu.

Chromecast

Maličké zařízení od Google udělá z vaší televize projektor pro spoustu aplikací z internetu. Díky němu můžete snadno streamovat z telefonu či tabletu videa z YouTube, Netflixu, HBO nebo i Vysílání. Za tip na Chromecast díky blogu Inlivi.

      Obydlíčko
      Logo